KRIZE IDENTITY

04.04.2022

"Takže to máme láhev Jacka, modré Camelky a jedno Bravíčko. Slečno, mohla byste se prosím prokázat svým občanským průkazem?" - "No dovolte? Jste snad biolog, že mi určujete pohlaví? A vůbec, občanku Vám neukážu, momentálně si procházím krizí."

My tady však nemáme komiks o dospívajícím queer jedinci zachraňujícím svět pomocí transparentů a demonstrací. Nakladatelství CREW nám v rámci série Legendy DC nabízí již čtvrtý komiks a opět je to kvalitně zpracovaná kniha s přebalem a v pevných deskách. Po třech rize batmanovských legendách zde máme opět Batmana, ale tentokrát to není jen o něm, nýbrž o poměrně velké skvadře z celého světa DC. Mimo to hlavní, čímž je samotný komiks o sedmi sešitech, je součástí knihy i pár zajímavých bonusů, které jsou standardně umístěné na samém chvostu. Všemu předchází předmluva od známého režiséra a scenáristy Josse Whedona. Ale pojďme už k samotnému ději, který vyšel z myšlenek autora jménem Brad Meltzer.

Vše začíná zprvu nevinně jevící se hlídkou Elongated Mana, který společně s Firehawk pozoruje dva obchodníky s bednou. Co je v bedně, je záhadou, ale ve finále je to úplně fuk. Nicméně postupně přeskakujeme k dalším hrdinům, kteří jsou svoláváni k tragédii, která během chvíle nastala. Někdo totiž zorganizoval speciální vojenskou operaci do domu již zmiňovaného natahovacího muže a odpráskli mu jeho gravidní ženu. Počáteční vyšetřování nikam nevedlo, a to jej vedli ti z nejpovolanějších, tedy nejrůžnější metalidi. Pohřeb je možná až přehnaně velkolepý a sejde se na něm téměř každý z hrdinů. Dokonce tam padne i celkem přesvědčivý tip na skutečného vraha a celá ta situace má kořeny v minulosti. Samozvaná skupinka se rozhodne to vzít do vlastních rukou a ostatní supertýmy pošlou do slepých uliček. Jenže i oni se honí za nesprávným.

Ani původní oběť není v celé knize jedinou, pachatel totiž cílí i na další rodinné příslušníky jiných hrdinů. Vše se tedy akorát komplikuje a účastníci chvílemi až nekonečně tlachají. Má to však své důvody. Děj se neustále rozvíjí i s pomocí retrospektivních vsuvek, kterých není zrovna poskrovnu. Sice jsou součástí knihy do jisté míry nejznámější DC superhrdinové jako Superman, Wonder Woman, Batman a další, ale ti se tam spíše jen párkrát mihnou, já především velmi oceňuji zaměření na méně známé postavy, které jsou tady pěkně rozvíjeny. Mě nejvíce bavily pasáže s mým oblíbeným Green Arrowem a čím dál víc se mi zamlouvá i Hawkman. Právě náš zelený mužíček s vizáží Robina Hooda nás většinou příběhu tak nějak provází. Celé je to mířené na hledání skutečného vraha a vyplňováno srdceryvnými momenty a konverzacemi. Skutečný vrah je poměrně překvapivý a jeho motiv velmi osobní, byť do jisté míry pochopitelný a k zamyšleníhodný.

Trochu jsem se bál přemíry zúčastněných postav, jelikož v tomto směru preferuji jistou skromnost, ale nakonec jsem rád. Děj je pěkně vedený a strukturovaný a když při čtení vnímáte, tak se v tom neztratíte. Nejde tady v první řadě o akční scény, nýbrž spíše o nejrůznější pocity, komiks má čtenáře hlouběji zasáhnout. Scénář a celkový námět je v rámci kategorie řekněme až nadstandardní. Je to sice trochu víc ukecané, ale vzhledem k pojetí celé knihy to neni na škodu, ba naopak. Kresba je tuctová jako u většiny superhrdinských komiksů z dílny DC, čímž samozřejmě neříkám, že to je špatně. Rags Morales se snažil hodně dbát na jednoznačné čtení z výrazů tváře jednotlivých postav a to se mu povedlo. Pod velkým závalem týmovek, ať už z lůna DC nebo Marvelu, se Krize identity rozhodně řadí někde na vršek této hromady a vážně stojí za přečtení.

Filip