LAZARUS 1: RODINA

03.04.2023

Rodina je základ, a teď je otázka čeho. Každý to může vnímat trochu jinak, nicméně asi většina se shodneme na tom, že je fajn aspoň nějakou tu rodinu mít. I když to s nimi samozřejmě není vždy jednoduché. Ne každý má však to štěstí. Otázkou rodin, byť trochu v jiném kontextu, se zabývá i komiks, který mi právě přistál v rukou.

V našich končinách nová komiksová série nese název Lazarus, což velmi ve zkratce má být nějaký vycvičený ochránce papaláškých rodin, ale o tom později. Scénáristou je dobře známý Greg Rucka, který se, mimo jiné, společně s Edem Brubakerem postaral o fenomenální Gotham Central. Hlavním kreslířem je v tomto případě Michael Lark, který se taktéž podílel na Gotham Centralu, ale i například na komiksu Místo činu, kde ta podobnost kresby je více než zřejmá. Kniha je v měkké vazbě s chlopněmi, což vzhledem k její tloušťce bohatě stačí. První čtyři sešity, které obsahuje kniha, dohromady čítají 104 stran a tak nás čeká poměrně rychlá, ale troufám si hádat, že i zběsilá jízda.

Některé konspirační teorie dnešní doby se zabývají tím, že existuje pár rodin, které vládnou světu. Autoři série Lazarus se tímto zřejmě inspirovali, neboť jejich svět je rozdělen mezi nejbohatší rodiny a ti ostatní jsou plebs. Pokud jim však lezete do zadku, tak jste relativně v klidu. Přesouváme se do dystopie, kde není problém si nechat vylepšit nebo nechat vyrobit svého soukromého vojáka, máte-li na to prostředky. Náš příběh začíná u ochránkyně jménem Forever, a že začíná pořádně krvavě. Kvůli kusu žvance se do jedné z papaláškých rodin vloupali tři méně zaopatření muži a dostali se do křížku s právě jmenovanou Forever, kterou na první pohled odpravili. Mezitím co hodovali na pečince a skvělém moku, přišla se s nimi bez ostychů vypořádat, ti jen nevěřícně čuměli a jakákoliv obrana jim byla marná.

Forever takové jednání však emočně začíná dělat starosti, což u těchhletěch lazarů nebývá zvykem, což zase dělá starosti její rodině Carlyleyů. Rozepře mezi rodinnými klany i přímo v nich jsou všudypřítomné a vše zaujímá boj o moc. Zrada střídá zradu a poslušná Forever má být nápomocná, to dát vše do pořádku. Akorát, že o sobe nezná celou pravdu, co se však stane, až se vše vynese na světlo? Řekněme, že to pár lidem může zkomplikovat život, ale to se zřejmě dozvíme až později.

Jedná se o fenomenální vstup do série. Nejenže kresba je naprosto parádní a skvěle se hodí k tématu, ale i samotný scénář je dobrý. Klasická akčňárna od začátku až do konce, s lehkým nádechem sci-fi a pořádnou dávkou krve a násilí, ale není to jen o tom. Jednání hlavní postavy i celkový příběh se snaží mít lehký emoční přesah s určitou lítostí a nespravedlností. To je však pak následně opět přebito skvělými akčními scénami, které jsou mnohdy vyprávěné pouze očím lahodící kresbou. Těším se, co přinesou další díly.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku