LINKA

26.04.2021

O moc autorsky českých komiksech jsme zatím nepsali a rozhodně to je škoda, jelikož i v našich končinách vznikají zajímavé kousky. Taktéž není vedle velkých a ostřílených nakladatelství moc těch menších, která se nebojí na vlastní pěst vydat komiksovou knihu. Chce to kuráž a já to rozhodně oceňuji. Jedním takovým je nakladatelství No Limits Art, které pod touto značkou nyní vydalo svůj první a rovnou ryze český komiks s názvem Linka.

Na první pohled ihned zaujme jednoduchá, ale pochmurně laděná kresba na obálce. Rychle řítící se autobus se šíleným řidičem a stopy krve na nárazníku vyděsí na cestách nejednoho jelena. Velký formát, tvrdé desky a poměrně tlustý papír jednotlivých stránek dělá z téhle téměř dvousetstránkové publikace celkem solidní bichli. Vizuální stránce tedy není naprosto co vytknout. Síly spojili v komiksovém světě zatím méně známí autoři, a to scénárista říkající si Max Bubakoff, pro kterého je to třetí komiksové dílo a kreslíř David Petrželka, jež se před Linkou postaral jen o jeden komiks. Předchozí komiksy obou autorů jsou hodnoceny dosti průměrně, ale já jsem jimi byl nepolíben, takže nemohu soudit. O to víc jsem zvědavý na jejich společný počin a bez větších očekávání se dávám do čtení.

Zaujme již samotný námět. Samé podivné existence se shodou okolností sejdou v jednom dálkovém autobusu, to nemůže věstit nic dobrého, a to vše "erkově" a nekorektně, což pro mě jako velkého fanouška Ennise a Aarona zní velmi libě.

Kniha je rozdělena do několika kapitol, v nichž jsou postupně představováni jednotliví cestující, jejichž neotřelými medailonky je špikován hlavní děj. Je pět minut po půlnoci a autobus naplněn podivnými individui vyjíždí. Párem kriminálních a velmi neotřelých lesbiček to jen začíná. Pokračujeme smolařem očišťujícím lidstvo přepadením banky, cvoklou matkou, která unesla vlastní dceru, slepým a zbožným mužem tmavé pleti, jehož si vzal do parády židovský gang a alkoholickým policajtem pátrajícím po vrahovi svého parťáka. S postupem času se nevybíravé osudy všech zmiňovaných protínají a zjišťujeme, že tady nic není jen náhoda. Potupně vychází na povrch, jak se každý z jmenovaných do busu dostal a čím si zasloužil onu pomyslnou jízdenku. Vlastně v samotném autobuse se takřka nic zásadního již neděje a celá jízda je vlastně takovým vyvrcholením příběhových linií jednotlivých postav.

Těšil jsem se na slibovaný nášup drsáren a vulgarismů a přesně to jsem dostal. Černý a nekorektní humor, toho je poslední dobou poskrovnu a začíná být čím dál více odsuzován, takže já jsem velmi rád, že se stále najde někdo, kdo se toho nebojí a rýpne si naprosto do čehokoliv. A nejen humor, celé je to černé a nekorektní. Autoři se vážně nepárali naprosto s ničím a není to nic pro přecitlivělé povahy. Za to je to něco přesně pro mě. Hemží se to nejen morbidnostmi, ale i popkulturními narážkami a vtipnými detaily, ať už v kreslené či slovní podobě. Chtělo by to v našich končinách více takových autorských pokusů. Kresba je jednodušší, až karikaturistická a bez větších detailů, ale perfektně se hodí k danému žánru a mnohdy ani netřeba slov k vyprávění příběhu. Pár momentů v ději mi přišlo neobjasněných, ale není to nic, co by kazilo celkový dojem. Čtení rychle odsýpalo a děj byl přímočarý, nikde se zbytečně nechodilo kolem horké kaše. Nenapadá mě nic zásadního, co bych komiksu vytknul. V knize je i dost překvapivých WTF momentů. Ani na vteřinu mě zprvu nenapadlo, jakým směrem bude děj nakonec směřovat a konec plný akce nám podá vysvětlení. A že to byla pekelná jízda.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku