LOBO VERSUS MASKA A DALŠÍ ŘEŽBA

09.05.2022

Halloween je typický nošením masek, někteří lidé se zase, v přeneseném smyslu slova, schovávají pod maskou a jiní by možná měli brát ohledy na své okolí a měli by masku nosit neustále, i když zrovna neslaví tento původně keltský svátek. Není však maska jako Maska. Pokud k ní přidáte vesmírného maniaka, můžete očekávat cokoliv.

Lobo je oblíbený emzák s lehce kontroverzními manýry. A co teprve v kombinaci s dalším magorem nosícím masku garantující téměř neomezené možnosti. Tohle musí skončit jedině brutální jízdou, což slibuje již podtitul komiksu, u kterého se jedná již o druhé vydání u nás. U Loba to je poslední roky již skoro taková tradice, holt pořád táhne, tak je potřeba dotisků. Kniha vyšla v měkké vazbě a vyřádilo se na ní několik autorů.

Že to bude řežba je mi jasné jednak z názvu, ale i z titulní strany, která vypadá, jako lákadlo na očekávaný boxerský zápas mezi Marpem a Vémolou, který z této dvojice třímá v ruce banán, si rozhodněte sami. Lobo a Maska jsou hned na první pohled nasupení. Nezaujme však jen titulní strane, ale i její protipól, na kterém jsou citáty ke komiksu, a že stojí za to. Jak, že se ti dva k sobě vůbec dostanou? Lobo dostane lukrativní zakázku za miliardu, aby sprovodil ze světa ničitele, kterým není nikdo jiný, než Maska. New York je příhodné místo na setkání, jelikož je asi nejčastějším cílem mimozemštaňů, Godzill, King Kongů (jeho zelené varianty se dokonce dočkáme) a dalších všelijakých monster, kdo by taky napadal třeba Bruntál. Kde nic není, ani smrt nebere.

Po zničení pár budov, zmasakrovaných těl, sprostých nadávkách, které ani můj bohatý slovník vulgarismů nikdy neslyšel, se nakonec tahle dvojka spojí a půjdou po původním majiteli masky, který může být pro mnohé překvapením. Po cestě si lezou na nervy, odpalují se mezi sebou i planetu za planetou a kydají kraviny. Vrcholem všeho je nasazení masky na Lobův xicht, což nevěstí nic dobrého. Bohužel po spojení postav do jedné se z toho vytratila trochu zábava a více to fungovalo, když si Maska žil vlastním životem.

Chvílemi až karikaturní kresba k postavě Masky dokonale sedí. Celé je to prosázené typicky smysl nedávajícími scénkami, které se z ničeho nic objeví a celé to okoření. Kromě hlavního obsahu je součástí knihy i krátký samostatný Lobův příběh, ve kterém si posedí v base. Oceňuji českou redakci, která si dala tu práci a spoustu vtipů převedla do našich poměrů, a tak se můžeme dočkat třeba mrtvoly pod Překovými jahodami, Jirka Pavlovský se zase dočkal bujné kštice. Nutné je sledovat pozorně kresbu, protože i zdánlivě nedůležitý detail v pozadí může být povedeným vtípkem. O příběhu jako takovém, tady moc nejde mluvit. Ono to sice má nějaký děj, ale o tom to vůbec není. Hlavně se v tom nesmí hledat smysl, protože to je naopak krásný nesmysl.

Nečekejte žádné kultivované čtení, je to komiks plný absurdit, nesmyslů, brutality, fórků a rýpavého hláškování. Ideálně si nalijte pořádnou sklenu ginu s tonicem, nebo jiného vámi preferovaného alkoholu, vypněte hlavu a bavte se. O tom to totiž přesně je, k odreagování čtenáře a účel to dokonale plní. Kresba i scénář mluví za vše. Knihovnu je potřeba mít pestrou a Lobo versus Maska vám ji zpestří až až. Sice neoslní a není to pro každého, ale je to typ komiksu, který si s odstupem času přečtete pro pobavení rádi znovu.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku