MERA: KRÁLOVNA ATLANTIDY

09.08.2021

Bájné město Atlantida je zahalena mnoha tajemstvími. Komiksová velmoc DC se tím inspirovala a pojala to po svém. Což určitě vám, komiksovým nadšencům, nemusím nijak osvětlovat. Pokud se však najdou i takoví, kteří o tom nemají ani páru, tak jim doporučuji začít jiným komiksem z tohoto světa.

Děj knihy s názvem Mera: Královna Atlantidy navazuje na Aquamanskou sérii Znovuzrození hrdinů DC. Arthur Curry alias Aquaman se schovává, Atlantidě vládne vyšinutý magor Rath se svou krabicí vína a Mera, Aquamanova snoubenka, je vyhnána z domova a na pokraji svých sil. Podmořský svět DC má poslední roky pod svými křídly scénárista Dan Abnett, a tak není divu, že i tento komiks je jeho dílem. Kreslířem je Lan Medina, který pracoval například na u nás známých některých Mýtech a nakreslil jeden díl mého oblíbeného Punishera.

Zrzavou královnu v exilu se snaží aktuální vládce zlikvidovat i na souši a najímá tak suchozemské vrahy. Občanská válka v Atlantidě je na spadnutí a všichni se obávají možného dopadu i na život mimo oceány. Celá prekérní situace je průběžně protkávaná až přemrštěnou sebelítostí, romantickými klišé a ukňouranou nostalgií. Rosamunde Pilcher by byla na tyto pasáže dozajista hrdá. Samozřejmě lehce přeháním, není to tak přehnané a citlivější povahy to naopak určitě velmi ocení.

Zálusk na trůn si však dělá i nevlastní Aquamanův bratr Orm, který byť žil vcelku spokojeně na souši ve vyhnanství, cítil jakousi morální povinnost dobýt Atlantidu opět pro sebe. Pravděpodobně zastává ideu rovnosti pohlaví, a tak se nezdráhá s Merou, jak se tak říká, na férovku pobít. A kdyby jen jednou. Děj se pořád točí kolem nároků na trůn a důležitosti svrhnout Ratha. Chvílemi to až připomíná politickou situaci u nás. Soukupa na ně! Meřina lehká naivita a důvěřivost ji je málem osudnou. Příběh v rámci této knihy směřuje fakticky jen k získání podpory v podobě armády Xebelu, která má být nápomocná v dozajista grandiózním finále, kterého se nejspíše dočkáme v dalším díle Aquamana.

Pokud vás bavila série Znovuzrození o Aquamanovi, tak neváhejte a sáhněte i po Meře. Je to prakticky stejné, jen je tady méně Aquamana. Kresba je tuctová, jak jsme již u superhrdinských komiksů zvyklí. Jedná se spíše o poklidné povídání s citovými výlevy a menší mírou akce. Je to taková odbočka od Aquamanovské série, která bude však hrát důležitou roli v dalším pokračování podmořského příběhu.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku