METABARON

25.10.2020

Techno-techno říše byla poražena. Krutovládce Technopapež se snaží zmocnit posledních zásob epyfitu, nejcennější látky v celé galaxii. Při své snaze ale naráží na Metabarona, nejobávanějšího bojovníka (a jak vidno i bitevního stratéga). Prostě samé NEJ NEJ NEJ! Pokud neznáte komiksy ze svět Incal, je dost možné, že jste se ztratili už v první větě tohoto článku, ale nevěšte hlavu. Metabarona si užijí jak fanoušci Incalů a Kasty Metabaronů, tak všichni příznivci akčního sci-fi.

Příběh je totiž dosti přímočarý a navíc se mu daří nevtíravou formou představit všechny postavy tak, aby to zarytého fanouška nenudilo a nového čtenáře uvedlo do tohohle bizarního a temného vesmíru. Co vás zaujme na první pohled, je kresba. Od ilustrace na obálce až po poslední stránku knihy je na co se dívat. Niko Henrichon a Valentin Sécher předvádí perfektní práci, každý panel skvěle vykresluje temnou a bezútěšnou atmosféru. Chtěl jsem použít to známé klišé, že zdejší svět není černo-bílý, ale on je všechno, jen ne bílý.

Na druhou stranu, kdo je záporná postava, se dovtípíte už od prvních stránek. Technopapežovu krutost ještě přebíjí techno-admirál Wilhelm-100, který se doslova vyžívá v jakékoliv možnosti někoho zmrzačit, znovu zmrzačit a nakonec, jako projev nejhlubší milosti, dotyčného poslat na smrt. Mezi jednotlivými postavami od začátku neexistuje žádná náklonnost, kromě té sexuální, prostě jako na každé větší diskotéce... Ale teď vážně, první náznak hlubšího vztahu a porozumění přijde až ve druhém příběhu Khonrad Antibaron. Autoři se zkrátka drží odkazu Alejandra Jodorowského, který si ve svých komiksech nebere servítky s postavami, ani čtenáři, jak jsme se mohli přesvědčit třeba v nedávno recenzované Královské krvi.

Celá kniha je plynule čitelná a těch více než dvě stě stránek zhltnete (ideálně) na jeden zátah. Z akce se dostáváme do další akce a většina dialogů, kterých není málo, jsou vlastně hlášky, jež naši hrdinové pronášejí, aby vynikla jejich machoidnost (asi nové slovo). Dobře, teď to trochu zlehčuju, je tady dost podrobně popsáno fungování tohohle zvráceného světa, včetně všudypřítomného politikaření. Obdivuju, jak se autorům podařilo vykreslit motivace jednotlivých postav, především Wilhelma-100, který má jediný cíl a to je zlepšovat svou sílu a moc. Když se pro něco rozhodne, nepotřebujete vysvětlení vy ani jeho věrný sluha Tetan. Nebo Metabaron, který chce prožívat lidské slasti i za tu nejvyšší cenu. A taková je i celá kniha, přímočará, akční, krutá a hlavně zábavná. Těším se na pokračování.

Temná akční jízda, kterou si užijí i "neznalci" původního Incalu a Kasty. Zvažoval jsem mezi čtyřmi a pěti žehličkami a nakonec se rozhodl srdíčkem... Které mi pak Wilhelm-100 za živa vyrval a vrazil do oka. Au

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku