MJÖLLNI

11.09.2020

Severská mytologie se v poslední době úspěšně protlačila do hledáčků českých komiksových nakladatelů. No, protlačila, spíš se díky perfektní kresbě nenechala přehlédnout. Je to jen dobře, protože Marvelácký Thor sice zažívá spoustu velkolepých dobrodružství na stránkách komiksů i filmových plátnech, ale toho popcornu a nachos se člověk časem přejí.

Nedávno jsme se společně podívali na parádní severskou jízdu Asgard Integral, která kmitala od první do poslední stránky jako Thorovo kladivo skrz sběrnu pivních lahví. Řach! Mjöllni vyšel stejně jako Asgard v krásném velkém formátu a provedení knihy je ještě luxusnější. Často používám klišoidní označení "ozdoba knihovny" a tady bych to mohl ještě podtrhnout. :)

Od prvních stránek je mi jasné, že žádný menší formát by dostatečně nepojal krásnou kresbu, za kterou stojí Pierre-Denis Goux. 

Každá stránka obsahuje ohromné množství detailů a srdce všech fanoušků fantasy musí zaplesat. Tohle je jeden z důvodů, proč jsem si užíval i hodně ukecané stránky a že jich tady je. Některé bubliny doslova přetékají textem, ale zkuste spolu nechat diskutovat dva machoidní bijce, z nichž jeden ovládá kladivo s božskou mocí... Ti ty huby nezavřou.

V porovnání s přímočarým Asgardem je příběh Mjöllni rozvleklejší a vrstevnatější. Řeší se tady postavení jednotlivých fantasy ras v Midgardu, vztah Thóra a Lokiho, který ovlivňuje jejich sobectví a touha po slávě. Díky nevyzpytatelnosti jejich charakterů mi oba během čtení přirostli k srdci. Nechybí samozřejmě ani krvavé bitvy, včetně té velkolepé finální. Všechny tři části knihy pak dávají dohromady jeden celistvý příběh, který je založený na tradičních severských mytologiích, ale zároveň vás dokáže na mnoha místech překvapit. Musíte počítat s pomalejším a vleklejším přístupem k vyprávění, které je naštěstí podloženo a teď už se opravdu opakuju - perfektní kresbou. Když jsem se prokousal k poslední stránce, za kterou ještě následuje řada artworků a skic, knihu jsem zavíral se spokojeným úsměvem.

Pokud se máte chuť začíst do velkolepého severského fantasy, nenajdete aktuálně na českém komiksovém trhu nic lepšího než rozmáchlé Mjöllni a přímočarý Asgard Integral. Asi tedy budete potřebovat oba dva...

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku