MRÁZ

25.03.2024

Jaro už je tady a mrazivé dny nás snad už pro tuto chvíli opustily. Někde však stále mrzne až praští, jako třeba v komiksové novince Mráz. Tak se pojďme trochu ochladit.

Komiksová adaptace knižního thrilleru francouzského autora Bernarda Miniera je tady a postarali se o ni Philippe Thirault a Mig a já ani jednoho do teď neznal, takže jsem více než zvědav. Ani předlohu jsem nečetl, takže nemám s čím srovnávat, ale snad to ničemu nebude vadit. My jsme tady přece od komiksů. Mráz je pěkně zpracovaný komiks v pevné vazbě bez přebalu a ve větším formátu. Hned na první pohled zaujme solidní kresba, ale o tom později.

Lavina je vždy rizikem v zasněžených horách, ale nebudeme předbíhat. Pracovníci elektrárny v Pyrenejích si to šinou lanovkou v jejímž cíli na ně čeká znetvořená mrtvola koně, plnokrevníka, patřící zbohatlíkovi Lombardovi. Je povolán vyšetřovatel Servaz a já mu snad jen popřeju zlomvaz. Otázkou je, jak se ten kůň tam dostal, kdo ho pověsil do průvanu a jak s tím souvisí blízký ústav pro psychopatické vrahy, kam zrovna přijela psycholožka Diana. Netrvá to dlouho a objeví se i lidská oběť, visí z mostu a taky je pěkně dorasovaná. Do toho všeho u lanovky, kde jsme měli koně, našli DNA vraha, který je v místním ústavu.

Julian Hirtmann, jehož DNA se našla v lanovce, je těžký případ a Servaz jej chce samozřejmě vidět. Jako správný přechytralý vrah pošprtne vyšetřovatele jistým směrem. Jako Kotek pošprtával Markoviče. K vyřešení případu by mohly údajně pomoci jisté sebevraždy, které se zde dříve děly jak na běžícím páse. Aneb čím více sebevrahů, tím méně sebevrahů. Vrah přímo před vyšetřovatelem zabije další oběť a on mohl jen nečinně přihlížet. Do toho všeho řeší problém s dcerou. Myslím, že toho má až nad hlavu a pěkně po francouzsku by nejraději vyvěsil bílou vlajku. Servaz je ale svéráz, a tak se nevzdává. Spojitost se sebevraždami zde samozřejmě je a zavání to pomstou. Aneb pomsta se má podávat chladná, na což panuje ideální počasí. Jak to teda nakonec rozuzlí?

Kresbu bych ocenil především při vyobrazení venkovních scén, kde je zasněžené okolí pěkně zpracované. Tmavší odstín celé kresby se skvěle hodí k danému tématu a dodává ději tu správnou atmosféru. Ten má rychlý spád a jedná se celkově o ucházející detektivku. Autoři se nás snaží svést trochu na scestí, abychom nevěděli, kdo je vrah. A musím uznat, že se jim to v tomto případě docela povedlo. Chvílemi mi to přišlo akorát trochu zmatečné, hlavně konečná fáze, která je trochu uspěchaná a lehce absurdní, ale nakonec jsem se vždy zorientoval. Jsem zvědav, zda budou vydány i další díly z autorovy série ve formě komiksu. Já bych to uvítal.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku