MRTVEJ SVĚT

24.12.2019

Komiksy jsou tak obsáhlý žánr. Jasně, nejvíc asi táhnou ty superhrdinské od Marvelu a DC, těm se na našem blogu věnuje hlavně Filip. V dnešní době už si ale na českém trhu vybere úplně každý, třeba i díky vydavatelství Trystero, které k nám přineslo hned několik zajímavých nemainstreamových kousků.

Mrtvej svět je osmdesátistránkové, velice osobité a textově obsáhlé dílo z pera Daniela Clowese. Dvě kamarádky se tady, během své pozdní puberty, snaží NEzačlenit do běžné společnosti. Svůj vzdor dávají najevo v sarkastických konverzacích a na nikom ze svého okolí nenechávají jedinou nit suchou. Ale právě ony dvě nejlépe ví, že je to jen přetvářka, která má zakrýt jejich křehkou a zranitelnou duši.

Bavilo mě pozorovat, jakým způsobem jejich přátelství funguje, nedá se totiž říct, že by některá z nich byla zlý člověk. Autorovi se podařilo perfektně zachytit ten marný vzdor, který chtě nechtě musí skončit s přicházející dospělostí a s tím spojenou zodpovědností. Je tady jasně znatelný, doslova propastný rozdíl mezi aktuálními teenagerskymi komediemi a Mrtvým světem plným postav se sice někdy malichernými, ale reálnými problémy. Komiks byl mimochodem skoro před dvaceti lety zfilmován a to velmi působivě.

Zpátky ke knize. Pokud bych měl něco vytknout, je to jednoduchá kresba, která sice navozuje skvělou temně-ulítlou atmosféru, ale nemohl jsem se skrze ni víc ponořit do světa okolo Edin a Rebeccy. Nebránilo mi to však v úvahách nad životem teenagerů a vzpomínkách na své vlastní dospívání, které mi teď vlastně připadá veselé a pohodové. Možná bych se stal jedním z cynicky komentovaných cílů téhle depresivní dvojky. :)

Jsem rád, že se na českém trhu objevují podobná díla. Mrtvej svět nejen že stojí za přečtení, ale je to jedna z perel mojí skromné komiksové sbírky, ke které se za pár let rád vrátím.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku