NANITS CHRONICLES

05.07.2021

Původně čistě digitální komiks Nanits využíval ke čtení aplikaci, která ho rozšiřovala o další multimediální obsah, jako je hudba, vizuální a zvukové efekty. My jsme moc rádi, že se autoři spolu s nakladatelstvím Epocha rozhodli vydat tradiční papírovou verzi a to v opravdu luxusním provedení. Takže, odložte iPady a pomalu si dělejte místo v knihovně.

A místa si raději udělejte o něco víc. Ve vydavatelství Epocha totiž nejsou žádní troškaři, českým autorům věří, a tak si aktuálně můžete pořídit i limitovanou verzi artbooku. My se ale v dnešní recenzi zaměříme na čtyři sta stránkový komiks. Kniha působí opravdu luxusně a na původní českou tvorbu nadstandardně. Pevná vazba, přebal s krásným artworkem, sci-fi atmosféra na vás dýchne, ještě než nalistujete první stránku.

Na zemi se roku 2014 objevil virus, který nejvíce ohrožuje seniory, načež se díky mutacím... Počkat, počkat! Tohle je mi povědomé, o něčem podobném jsem nedávno slyšel, ale kde? Naše současná společnost se v tohle komiksu vydá hned několika směry, ale jen část vyvolených dostane příležitost začít nový život na Marsu, který zafunguje jako ideální izolace před smrtícím virem. Pozemšťané jsou ale nezastavitelná rasa a tak se brzy objeví Astra Zene.. Tedy NANITS, zázračná látka, která nejdříve postupně zastaví epidemii, následně autorům komiksu vytvoří základy pro akční jízdu a celý velkolepý úvod.

Kniha obsahuje hned tři příběhy. V tom druhém se přesuneme zpátky do období, kdy virus způsobil rozpad civilizace a tak tady místo tradičního sci-fi máme špinavé postapo. I když u toho sci-fi bych se možná zastavil, úvodní kapitola mi připomněla klasické povídky Ondřeje Neffa, které jsem četl kdysi dávno v dětství. Nevím, jestli to byl záměr autorů, ale já tady vidím jasný odkaz, a to jak ve způsobu vyprávění, tak vykreslování jednotlivých postav.

Ale zpět do roku 2056, zde v knize dochází k zásadnímu zlomu a to doslova ve všem od kresby, přes atmosféru, až k dialogům. Nejdřív mě to při čtení trochu rozhodilo, ale nakonec jsem si celou "prostřední" část užil a musím uznat, že se v českém komiksu málokdy setkávám s něčím tak intenzivním. Autoři nám prostě chtěli ukázat temné období spojených států, plné prachu, násilí a pohnutých lidských osudů. Zároveň nezbývá než přijmout to, že kniha obsahuje tři samostatné příběhy a takhle k ní přistupovat.

Třetí kapitola je opět z jiného ranku a přesouváme se až do léta páně 2225. Noirová atmosféra ulic protkaných zločinem. Hlavní hrdina je detektiv, který rád pracuje na vlastní pěst, pohání ho chuť po odplatě a vyprávění probíhá pomocí jeho "mačovských" myšlenek. "Jsem sám, v hejnu ryb!" :) Co musím vyzdvihnout je spousta kyberpunkových prvků a perfektní stylová kresba. Zatímco první příběh sloužil jako jakýsi průvodce zdejším světem, druhý a třetí využívají jeho kulisy v různých časových zasazeních. Na jednu stranu tady nejsou hluchá místa a já při čtení neměl prostor, abych se začal nudit. Osobně bych ale uvítal více příběhů z doby okolo roku 2177, která byla v úvodu tak poutavě vykreslena.

Různé styly vyprávění i kresby, a taky měnící se tempo. Na české poměry je NANITS opravdu velkolepý projekt. Každý jednotlivý příběh jsem si užil, ale i tak mi autoři dluží pár odpovědí. Doufám, že se brzy vytasí s pokračováním, nebo klidně něčím úplně novým.

Petr


Komiks se v roce 2021 dostal do naší TOP 6 a získal toto bezvýznamné ocenění. :)


Sledovat nás můžete na našem facebooku