NÁVRAT TEMNÉHO RYTÍŘE

01.03.2021

Po menší odmlce se mi do ruky dostal další komiks s mým oblíbeným hrdinou ze světa DC a není to nic menšího, než asi nejzásadnější příběh, který kdy s tímto netopýřím mužem vyšel. Řeč je samozřejmě o knize s názvem Návrat temného rytíře od legendárního Franka Millera, z jehož temného stylu vyprávění někdy až mrazí.

V našich poměrech se jedná již o třetí vydání této knihy a tentokrát vyšla v edici Legendy DC. Kromě komiksu samotného je součástí svazku i velké množství bonusů, které v prvních dvou vydáních nebyly a davají nám nahlédnou do pozadí, jak příběh vznikal. Zároveň se kniha dočkala změny vzhledu obálky. Frank Miller, jak již má ve zvyku, nenapsal jen scénář, ale postaral se taktéž o na tu dobu o dost moderní kresbu. Před samotným komiksem je autorova předmluva, v níž popisuje, jak ho štvala představa, že on sám je starší než již desetiletí vycházející postava Batmana, a tak se zrodil nápad udělat z Bruce Wayna zahořklého muže v letech, který řeší dosti možná svůj poslední případ.

Již deset let není po Batmanovi ani památky, komisař Gordon se chystá do zasloužené penze, Bruce Wayne si žije staromládenecký život. Není však vše tak růžové, jak se zdá. Gotham sužují nesnesitelná vedra, zvedá se vlna násilí, gang říkající si Mutanti vraždí jedny lidi za druhými, Harveyho Denta po dvanácti letech pustili z léčebny s opraveným xichtem a zdánlivě vyléčeného. O Bruce přepínajícího mezi televizními kanály se pokouší hněv z těch všech zvěrstev, která se kolem dějí. Starouš neví, co by roupama dělal. Nastal tedy snad čas na velkolepý návrat na scénu? Na jeho metody je však dvojí pohled. Někteří se jej zastávají, jiní tvrdí, že nepřiměřeně ubližuje svým "obětem", a tak se proti netopýřímu navrátilci strhne lavina nelibosti a stane se z něj takřka lovná zvěř.

Velká část příběhu je vyprávěna skrze televizní vysílání občas obsahující i zprávy, které dokáží vykouzlit úsměv na rtech. Zároveň není možné vynechat fakt, že si Batman pod svá netopýří křídla vezme nového Robina, který je vlastně ta Robin a která mu zachránila život při střetu s vůdcem mutantů. Končící komisař Gordon je nahrazen komisařkou, která k Batmanovi nemá přílišné sympatie a jeho samozvaný boj se zločinem se jí příčí a dle toho se také zařídí. Batman má co dočinění nejen s policejním sborem, gangem, ale i s mým oblíbeným záporákem Jokerem, ze kterého se stala televizní hvězda. V neposlední řadě je zde svedena i zásadní výměna názorů se samotným Supermanem, a že ta "debata" stojí za to!

Knihu dočítám z pocitem studu, že jsem si ji nepřečetl již dávno. Nechci ji nějak přehnaně hypovat, ale pokud jste fanoušci Batmana nebo komiksů obecně a prozatím jste tohle dílo nečetli, tak to koukejte co nejdříve napravit. Je až k nevíře, že původně vznikl už před nějakými 35 lety. Spousta momentů se stalo předlohou pro nejeden film a není divu. Frank Miller vymyslel přelomový batmanovský příběh, který si i po takové době pořád najde své místo u komiksových fanoušků. Jeho poutavé vyprávění a umění skvěle nastínit každou scénu mě poměrně pohltilo. Zřejmě se nejedná o nejlepší superhrdinský komiks všech dob, což je samozřejmě můj subjektivní názor, ale bezesporu byl ve své době revolučním a zásadním způsobem ovlivnil další vývoj hrdinských komiksů jako takových. Již teď jsem plný očekávání, co Crew v rámci edice Legendy DC dále vydá.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku