NEHODA

25.07.2022

Nehody se bohužel čas od času stávají a mohou vám i zničit celý život. Při některých nehodách dokonce člověk může o život přijít, při jiných zase život vzniká. Ať už znáte z praxe ten nebo onen případ, podívejme se teď na praktický příklad nehody a jejího možného následku v podobě komiksu od nakladatelství Centrala.

Kniha je v relativně velkém formátu a v pevné vazbě, takže si ji skvěle vychutnáte. O scénář i kresbu se postarala jedna tatáž osoba, kterou je Němec Mikael Ross. Než vdechl Nehodě život, strávil dokonce dva roky rešeršemi v Evangelické nadaci Neuerkerode, kde žijí převážně lidé s postižením. V našich končinách je to prozatím jediné dílo, které mu tady vyšlo. Tak pojďme už kouknout, jak se náš západní soused u nás uvedl.

Není třeba se s tím párat, a tak se hned seznamujeme s Noelem, který je, řekněme, lehce jiný než většina. Raduje se však z každé malikosti a má dost odlišný pohled na svět, což by mu mohla ta většina občas závidět, že? Je závislý na své mamce, se kterou tráví veškerý čas a už se těší na koncert AC/DC, kam ho chtěla vzít. Vidle do toho však hodí situace, podle které je i celá kniha pojmenovaná. Stačí jedno uklouznutí ve sprše a vše je jinak. Nebýt Noelova lehce kostrbatého zavolání sanitky, mamka by skončila ještě hůře, avšak ani tak to není žádná výhra. Je na (trvalé?) neschopence a Noelovi nebude stačit utíkat do světa fantazie. O pozoruhodného mladého muže se musí někdo postarat, a tak ho umístí do již výše jmenované chráněné vesničky Neuerkerode.

Neuerkerode je plné podobných lidí jako je on. Lidí se zvláštními "schopnostmi". Tady by mohl zapadnout, říkáte si, a taky že jo. Sehnal si spoustu podobně smýšlejících přátel, dostal sice i do držky, ale za to se zamiloval a zažil spoustu dalších, většinou humorných, příhod. Člověk se vždy nejlépe cítí mezi svými. Na druhou stranu ale všechna čest všem pečovatelům, jelikož byť je to občas možná docela sranda, je to určitě i pořádně náročné. Myšlenkové pochody a celkové vnímání života obyvatelů vesničky je totiž mnohdy velmi zvláštní a autor nám tyto momenty popsal dost věrohodně, byť možná s lehkou nadsázkou. Stihl se okrajově dotknout i jiných témat, třeba nacismu. Především nám však poskytl zjednodušený pohled na život člověka mentálně neúplně vyzrálého, a že to trefil.

Jednoduchá, ale velmi působivá kresba dodává příběhu potřebný šmrnc. Není třeba detailních vyobrazení situací, ani zbytečných slov, ba naopak, zde tento osobitý styl sedí jako knír německému pornoherci. Není zde přehnaného textu, kniha svižně odsýpá, ale přitom tam je vše a nejste o nic ochuzeni. Životní slasti a strasti protagonistů vás jako čtenáře dokáží kolikrát zasáhnout místy tak hluboko, že by i ostravský havíř měl problém z takové hloubky vyfárat. Ale teď vážně, jedná se opravdu o komiks, který má větší smysl a je k zamyšlení, a takových je vážně poskrovnu. Byť je celý pojatý odlehčeným způsobem. Navíc je doplněn o spoustu komických prvků a cest do fantazie. Takže pokud si chcete dát chvíli voraz od těch všech superhrdinů a nekončících mang, sáhněte po Nehodě, protože vám to na rozdíl od většiny i něco dá. Takovéto komiksy by se měly rozhodně více prosazovat.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku