NEJTEMNĚJŠÍ NOC

12.09.2022

Legendy DC se těší poměrně solidní oblibě, a tak není divu, že vyšel již pátý svazek této speciální edice. Po prvních třech Batmanech se jedná teprve o druhou knihu, která nemá v názvu okřídleného savce. Něco mi ale napovídá, že se tam stejně zase beztak mihne, no uvidíme.

Kniha se svými tří set stranami a váhou přes kilo nepatří mezi žádné drobečky. Celkovým zpracováním i rozměry se logicky neliší od předchozích čtyř a ani zde tak nechybí přebal a pevné desky. Scenáristou díla je Geoff Johns, který je DCčkem kovaný. Taktéž i kreslíř Ivan Reis má co dočinění s DC a konkrétně i s postavou Green Lanterna. Z názvu to sice nemusí být zjevně patrné, ale komiks se zaměřuje primárně na postavu Green Lanterna a jeho okolí a konkrétněji na problematiku barevných světýlek obecně. Z obálky to je již zjevnější, jelikož je takřka přes celou stranu postava zelného hrdiny s prstýnkem na ruce. Na samotném chvostu knihy je, jak již bývá zvykem, pár bonusů ke zpestření.

Je příjemné, že před začátkem samotného komiksu je v krátkosti shrnuto, co událostem v knize dějově předcházelo, takže čtenář není hozen do vody. Green Lanterni jsou jen jedni ze sedmi Sborů lanternů. Každý z nich má svou barvu a společně připomínají duhovou vlajku LGBT komunity, což teď všeobecně frčí. Černí Lanterni se ale vymkli kontrole, nehledejte v tom však žádné prvky rasismu. Začali ve velkém vstávat z mrtvých. Prvním z nich byl Black Hand a celé to mělo předznamenat vyhasnutí světla a tím i života obecně. Spekulace z prvního odstavce se stala velmi rychle skutečností. Hned na prvních stránkách se objeví všemi milovaný netopýří hrdina, leč v poněkud neblahé situaci - na svém pohřbu. Batman je tedy údajně mrtvý a to může být jen předzvěstí chaosu. Do svých černých rukou bere vše již zmiňovaný Black Hand a nastává doba temna.

Přeživší hrdinové se dostávají z šoku z úmrtí svých kolegů a blízkých a mezitím ve všech vesmírných sektorech propukají boje mezi barevnými světly. Na scéně se objevují černé prsteny, které si hledají své hostitele, jak jinak než mrtvé. V cuku letu tady máme zombie superhrdinské černé lanterny, u kterých mě zaujalo již samotné grafické zpracování, za které by se nemusel stydět nejeden horor. Byť byli původně kladnými hrdiny, černé světlo a možná i jejich vlastní smrt v nich vyvolala temnou stránku a začali se projevovat vesměs násilnicky. Scénu, zápletku i záporáky máme nastíněné, teď je otázka, jak se s tím popasují hrdinové v čele s nazelenalým Halem Jordanem. Postupné zapojování různobarevných Lanternů je protkáváno chvílemi mírně prostoduchými konverzacemi. Nijak zásadně to však neruší požitek z celého komiksu, jen mi to přijde trošku zbytečně natahované.

Nikdy jsem se neřadil mezi fanoušky Green Lanterna v žádné jeho variantě, ani v té filmové s Ryanem Reynoldsem. Musím však uznat, že příběh Geoffa Johnse má něco do sebe. Možná za to může temnější atmosféra, které v rámci komiksů vždy fandím. Až na prvních pár, pro mě nudnějších, stran, je to zábava až do konce. DC s nádechem hororu mě vždycky pohltí, byť tady na mě bylo lehce přepostavováno. Nicméně námět byl parádní a klasická superhrdinská kresba byla zpestřena prvky temna a hororu, ostatně jak jsem již zmiňoval. Celkově je na sérii Legendy DC pozitivní převážně to, že jsou jednotlivé příběhy ukončené, a tak si čtenář požitek užije najednou. Pro milovníky komiksů z produkce DC se tato kniha určitě řadí do kategorie "must have".

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku