NESNÁŠÍM POHÁDKOV 1: A JESTLI NEUMŘELA, VYŠILUJE DODNES

27.04.2020

Nesnášenlivost může být různého typu. Někteří lidé nesnáší laktózu, většina chlapů svou tchýni, kohout zase nesnáší vajíčka a nechává to na svou starou, a pak je tady malá holčička, která k smrti nenávidí pohádkové postavičky. Tak se posaďte milé děti a vychutnejte si tento pohádkový masakr! Již obrázek na obálce mluví za vše.

Za devatero horami žila, byla a zabila jedna malá holčička jménem Gertruda, která se propadla podlahou do pohádkové země s příznačným jménem Pohádkov. Myslela si, že si už pro ni přišla smrt, ale nakonec je ona nositelkou smrti.

Její nedobrovolně neohrabaný vstup do říše ji způsobil rozbití držky, čímž se uvedla u místního obyvatelstva. Aby se mohla vrátit zpět domů, musela najít klíč ke kouzelným dveřím vedoucím zpět do jejího pokoje. Nafasovala od královny Mrakéty jakousi turistickou mapu s významnými místy a mouchu Ladimíra jako osobního průvodce a vydala se pátrat po onom klíči, čímž začalo její téměř třicetileté dobrodružství. Z kdysi pohádky milující malé holčičky je nyní pořád malá holčička, ale uvnitř se z ní stal psychopatický magor likvidující každou lehce na nervy lezoucí bytost.

Stará-mladá Gerda stále marně hledá klíč a po cestě likviduje cokoliv a kohokoliv jí vleze do cesty, královna Mrakéta je z toho již na nervy a chce se jí zbavit, což se ji ale moc nedaří, a tak přijde s plánem dostat do Pohádkova další dítě, které když najde klíč jako první, bude královna moct zelenovlasou hlavní hrdinku sejmout. Na nikotinu závislý, věrný, až odevzdaným dojmem působící moušák Láďa překypuje kouzelnými věcmi a skvělými nápady, takže se našemu dospělému dítěti podaří z nepříznivé situace nepříliš elegantně vykroutit. A nakonec se přece jen k vytouženému klíči dostane! Jenže před vstupem do kouzelných dveří ji to nedá a celé si to zdupe.

Sprostá slova podána slušným způsobem jen podtrhují celý koncept komiksu, který je tak moc plný ironie, že už to chvílemi působí nuceným dojmem. Příběh je přinejmenším úplně debilní a kresba zlehka infantilní, ale kouzelná s mnoha prvky až nemyslitelné brutality. Tohle všechno dohromady však nějakým záhadným způsobem geniálně funguje a komiks jako celek náramně baví, až mě mrzelo, že tento počin není delší.

Něco takového se fakt jen tak nevidí. Několikrát jsem se přistihl, jak jsem se hlasitě zasmál. Je to zábava od první stránky až do konce a celé je to tak absurdní, že člověk v průběhu čtení nemůže ani v nejmenším předvídat, co bude dál. Jednu věc po přečtení knihy vím ale jistě, být vypravěčem je ta nejnevděčnější práce!

Filip


Komiks se v roce 2020 dostal do naší TOP 6 a získal toto bezvýznamné ocenění. :)


Sledovat nás můžete na našem facebooku