NESNÁŠÍM POHÁDKOV 5: GERDINO INFERNO

13.05.2024

Série Nesnáším Pohádkov mezi nás vlétla jako fujavice a svou nevybíravou a velmi zábavnou formou si získala srdce, i jiné části těla, nejen mé, ale mnoha dalších čtenářů.

Ti, co to neznají, tak to okamžitě napravte. Původní čtyřdílná a zdánlivě uzavřená série se právě rozrostla o pátý díl a nenechte se zmást až dětinskou barevností, opět nás dozajista čeká pořádná řežba a přechylování sprostých slovíček. Skottieho Younga tento vyfantazírovaný svět evidentně baví, a nás taky. Podtitul knihy nese název Gerdino Inferno a na titulní straně nás čeká již dospělá hlavní protagonistka. Pohádkové bytosti byly už téměr na vymření, a tak se jim dozajista ulevilo, že se Gerda po mnoha letech vrátila do reálného světa. Ona byla ovšem stejně "pozitivní" tam i tam. Její řádění poznamenalo snad každého. Zelenovlasá noční můra je však zpět a krtečku, Ferdo mravenče, Bobe a Bobku, maková panenko, třeste se.

Hned ze startu se nám dostane doporučení si pustit před pátým sešitem písničku inspirovanou právě Gerdiným dobrodružstvím, takže se dávám do čtení a pomalu nasazuji sluchátka. Gerda se poflakuje realitou, nejde ji prakticky žádná práce a jen se nalejvá a myslí na to, jak by všem dala do držky. Ono vyrůstat v pohádkovém světě má svá úskalí a evidentně to není úplně vhodný typ výchovy a vzdělání. Štěstí v neštěstí se však na ní usměje. Zámožný podnikatel ji najde práci snů. Gertruda má za úkol vrátit se do Pohádkova a najít jeho syna. Gerda jen šťastně zvolá "To mě potěr." a nemá moc na výběr.

Zlotřilý miliardář Wigg nechce jen získat syna zpět, to je vlastně až druhotné, chce si podmanit celý Pohádkov a udělat z něj obří zábavní park. Gerda s vidinou velkého zisku projde i s krysákem portálem, ale nedostane se do Pohádkova. Stane před branami Inferna a musí jím projít a splnit pár zkoušek, aby se do toho Pohádkova mohla dostat. Satanistický průvodce kozlík šikula tomu dává pár dní, a tak po pár letech se pořád plahočí peklem.

Gremlini, vybuchující gerontoptáci, nahá Gerda procházející trávicím traktem (naštěstí cenzurovaná) a další zhovadilosti na nás na těch všech stránkách čekají. Za zvuků malebné rockové písničky This World od Jack The Radio se stylově brodíme posledním sešitem, který završuje putování Infernem a konečně se Gerda dostává do země nezaslíbené, do Pohádkova. Šťastný konec to ale z mnoha ohledů určitě není a starý známý moušák o tom ví taky své. Co dál? Na to si musíme počkat.

Nastolený styl série pokračuje i v pátém díle. Barevné peklíčko se slušně sprostými slovy, vyhřezlými orgány a spoustou krve s krásným nádechem předškolní výtvarky. Má to spád a profituje to z prakticky nekonečně možností. Autor skvěle využívá svou bujnou představivost a řádně se na Pohádkově opět vyřádil. Jen jsem zvědav, kam to bude pokračovat a jak dlouho tohle téma půjde ždímat a nezačne nudit nějakým stereotypem. Zatím se to však neděje.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku