OSM MILIARD PŘÁNÍ

19.02.2024

Jak by to vypadalo, kdyby si každý na světě něco přál a nedej bože by se to všem splnilo? No asi by to způsobilo vcelku chaos. Ale my chaos občas máme rádi, hlavně když je v komiksu!

Kniha Osm miliard přání vyšla u stále oblíbenějšího nakladatelství Mighty Boys v edici Mighty Shorts. Vzhledem ke svým 280 stránkám však o žádný kraťas rozhodně nejde. Komiks vyšel ve dvou variantách, ve speciální edici s přebalem a klasické bez přebalu. Kromě samotného příběhu nás opět čeká celá řada bonusů na závěr, a že třeba galerie kreseb stojí fakt za to. O scénář a kresbu se postarali stejní autoři, kteří spáchali i komiks Kletba, ze kterého chrochtal blahem ve své recenzi Petr. Zachrochtám si i já u Osmi miliard přání? Pojďme to zjistit.

Začíná to, jako každý skvělý příběh, v hospodě. Já bych si hned přál jednu vychlazenou plzničku. Jak málo někomu stačí ke štěstí, že? V hospodě s příznačným jménem Knot lampy se nezávisle na sobě sešlo zajímavé uskupení různých lidí. V Paříži se zase rodí dítě. A asi i jinde na světě. Nic neobvyklého, až do momentu, kdy se všem lidem ve stejný moment zjeví osobní džin (bohužel bez tonicu), který má visáž jako svůj dočasný páníček a splní každému jedno přání. Ale pozor, záměry, za kterými si to dotyčný přeje, ovlivní výsledné přání. Barman si přál chytře, aby nebyl ovlivněn jeho bar a lidi v něm přáními zvenčí. Myslím, že hospodu čeká velká podívaná. Stačí osm minut a populace se začíná rychle snižovat a za okny hospody se prohánějí roboti, dinosauři, mimozemšťané, jednorožci, létající auta a magoři, co si přáli kde co.

Letmý cestovatelský pohled nám ukáže nejrůznější splněná přání ze všech koutů světa. Aspoň, že mají džinové určitá pravidla a některá přání se prostě vyruší. Ale i tak to je malá útěcha. Většina jsou sobci a neberou svým přáním ohledy na ostatní. Někteří sobečtí nejsou, ale jejich pomoc je jako plivnutí do moře. Autor skvěle vystihl lidské povahy. Ale ani zdaleka to není jen o lidské neschopnosti a zamyšlení se nad lidstvem. Odhoďme roušku vážnosti a kochejme se humornými situacemi a šílenostmi, kterých je kniha plná. Chvílemi se dokonce jedná o superhrdinský komiks, nojo, někteří chtějí zachránit svět. A kde jsou superhrdinové, jsou i superzločinci.

Příběh nabízí opravdu pestrou škálu všeho, na co si vzpomenete. Aspoň v té naší hospodě je relativně klid. Ale kde se ti džinové vzali a proč se to děje? To se také dozvíme a nepostrádá to myšlenku. Pro lidi, kteří zbyli, je to boj o přežití a je až s podivem, že svět neskončil daleko dřív. A čeká nás samozřejmé i ujetý magor s touhou vládnout všemu. A existuje vůbec nějaké dokonalé přání? A co bude úplně to poslední?

"Chro chro chro." Tak to byla pestrobarevná a nápady překypující jízda. Mé přání je jednoznačně to, aby Mighty Boys pokračovalo v tom, co dělá. Komiksy, které nám tady totiž sází, jsou zatím perfektní. Dokonalá kresba skvěle vyobrazuje všechny šílenosti, které nám kdejaká přání v komiksu přinesla. Situace k zamyšlení jsou prokládány humorem, což tomu dodává patřičný šmrnc. Bylo hezké vidět, zpracováno do komiksu, jak by to vypadalo, kdyby si každý něco přál a splnilo se mu to. V mnoha ohledech by to tak asi skutečně dopadlo, a tak je dobře, že to je jenom na papíře. Každopádně by bylo asi fajn to vidět i zfilmované. Jedná se o jeden z nejlepších komiksů, které u nás v roce 2023 vyšly a já ho četl, ne-li ten nejlepší.

Filip


Komiks se v roce 2023 dostal do naší TOP 6 a získal naše ocenění. 


Sledovat nás můžete na našem facebooku