OZVĚNY

10.06.2022

Představte si, že vám je 33 let, po těle máte stigmata a několik dní se nudíte kdesi v jeskyni. Začnete si se sebou nahlas povídat a najednou vaše slova jeskyně opakuje, a pak i celý svět. Ke zbláznění, co? Taky, že to vydržel jen tři dny a z jeskyně raději zdrhnul. Možná kdyby věděl, že se jedná jen o ozvěnu, kysnul by tam dodnes. Že je to trapný úvod? Asi ano, ale o ozvěně to je a soudit to může jedině Pilát.

Po hororu z prostředí ruského gulagu nám nakladatelství Mighty Boys naservírovalo další hororovku. Komiks se jmenuje Ozvěny a zpracováním si drží standardy předchozích knih. Má taktéž dvě varianty, jednu sběratelskou a jednu klasickou, kdy, mimo rozdílnou titulní stranu, má sběratelská i přebal. Pro české poměry nás čekají opět noví autoři, kterými jsou scenárista Joshua Hale Fialkov a kreslíř Rahsan Ekedal. Pro navození té správné hororové atmosféry jsem komiks četl v noci, zhasl jsem si a.. prd jsem viděl, takže jsem si zase rožnul (neboli rozsvítil, aby mi rozuměli i neostravští).

Umírající otec těsně před smrtí řekne svému synovi Brianovi, aby vyhledal dům a pod ním našel jakousi krabici. Na větší vysvětlení se nezmohl a odešel do věčných lovišť. Schizofrenní Brian jde a hledá. A taky, že najde. Ale ani zdaleka se mu nelíbí, co se tam skrývá. Otcové nejsou vždy dokonalí, a že vím z vlastní zkušenosti, o čem mluvím, ale ten Brianův tomu nasadil kostěnou korunu. Hromada ostatků, plno vražedného náčiní a bedna plná ručně vyráběných panenek, které by mohla kdejaká kutilka na mateřské závidět. Akorát materiál použitý při výrobě nejde jen tak jednoduše legálně sehnat. V aktuální době internetových seznamek by to bylo asi jednodušší, ale do toho zase hází vidle Klusák.

Brian s tím však nejde na policii, ale do svého sklepa a hlas v jeho hlavě jej nabádá, aby následoval činy svého otce. Následují děsivé vidiny, výpadky paměti, přesvědčování sebe sama, oplétačky s policií, další panenka a holčička ztracená tak, že ji ani Google nenajde. Ať už za to může jeho psychická nemoc, výchova, nebo geny, Brian má prazvláštní sklony a člověk může od něj čekat ledasco, možná dokonce i to, o čem sám nemá ani tucha. No chudák jeho těhotná žena, ale bohužel jak se říká, jablko nepadá daleko od stromu. Nicméně je to vážně tak, jak to vypadá? Je to celé jedna velká šílenost, ale skvělá šílenost.

Za sebe můžu říct, že Mighty Boys opět výběrem nezklamali a nabídli českému čtenáři něco, čeho je tady poskrovnu. Netřeba ani barevné kresby, aby atmosféra byla dostatečně nastíněna. Ba naopak, u hororu to má své kouzlo. Samozřejmě zde je hlavním tahákem scénář, který svou napínavosti i pojetím skvělé baví a zároveň mate čtenáře. Nicméně není to nic pro slabší povahy. Vyústění celého příběhu pro mě bylo velkým překvapením, ale když člověk zpětně přemítá, tak ty malé dílky skládačky fakt zapadají. Autor to měl vážně dobře promyšlené a za mě se jedná o překvapení první poloviny letošního roku v rámci komiksů, které u nás vyšly.

Filip


Komiks se v roce 2022 dostal do naší TOP 6 a získal toto bezvýznamné ocenění. :) 


Sledovat nás můžete na našem facebooku