PARCHANTI Z JIHU 2: ZA TROCHU KRVE

03.06.2022

Umět schytat rány, to chce být pořádný tvrďák. Já bych se třeba skácel už jen při náznaku úderu pěstí. Klobouk dolů třeba před Marpem nebo bývalým poslancem, kteří zvládli schytat několik pořádných ran a stále jsou relativně fit.

Také první díl Aaronovy série byl úderný, a to doslova. Máme tady již druhý díl Parchantů z jihu s podtitulem Za trochu krve. Earlu Tubbovi se v první knize nepodařilo vyčistit své rodné město od zvěrstev, které se tam dějí a dostal pořádně na budku. Na šéfa celého alabamského městečka Craw Eulesse Bosse to bude chtít větší kalibr než baseballovou pálku. Kniha je samozřejmě zase skvěle zpracovaná v pevných deskách s přebalem. Opět za prozpěvování Sweet Home Alabama se dávám do čtení společně se svou sestřenkou. To je samozřejmě vtip, neumím zpívat.

Právě na příběh Eulesse Bosse se podíváme ve druhé knize. Drzý floutek to byl už od mládí, což zjišťujeme hned z prvních stran. Následuje pro mě mírný šok. Konec jedničky tomu sice nasvědčoval, ale stejně jsem čekal jinačí rozuzlení Earlova výletu do rodného zapadákova. A to egoistické hovado, o kterém to celé teď je, se snaží dělat vše pro to, aby se jeho čin nezapomněl a všichni měli k němu dostatek respektu. Jako děcko byl slabý a fotbal mu moc nešel a všichni v týmu, včetně trenéra, mu to dávali pořádně sežrat.

Fotr byl taky pěknej kretén, který pořádal ve svém přívěsu orgie za přítomnosti slepic. To jsme si nevymyslel, fakt to tam je. Motivace něco dokázat ve spojení s neustálym mlácením ostatními dokáže zřejmě zásadně ovlivnit osobnost člověka. On už byl v hloubi duše zajisté zkažený, ale okolnosti to dovedli takřka k dokonalosti a stal se z něj prvotřídní parchant, ze kterého si všichni sednou na prdel. Míří nejvýš, kam může a za každou cenu chce zůstat u svého milovaného fotbalu. A stačilo k tomu "trochu" krve.

Na můj vkus se to jen vše moc točí kolem amerického fotbalu, ale to je jen věc vkusu a na druhou stranu chápu dané zasazení. Překvapilo mě pojetí druhého dílu. Po prvním jsem byl zvědavý, jak to bude dál se samozvaným hrdinou a válečným veteránem Earlem Tubbem, což se sice dozvídáme hned z prvních stran pokračováni, ale takový osud jsem nečekal. Celé je to tedy věnováno záporákovi, který Tubbův osud zpečetil. Jedná se vlastně o takový částečný origin nevoleného šéfa celého městečka. I navzdory mému prvotnímu překvapení z dějové linky je scénář parádní a jen to dokazuje, proč série dostala ocenění. Je to prostě pořádná drsárna se stylovou kresbou a jako bonus to není zbytečně ukecané. Jen tak dál, parchanti.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku