PERVERZNÍ PÁPRDA

26.08.2022

Každý z nás má alespoň občas lehce zvrácenou mysl. Někdo má možná tu hranici trochu dále, ale sáhněte si do svědomí, kdo z vás občas nemyslí na nějaké úchylnosti, což? No proto! Mrk, mrk.

Když jsem si poprvé přečetl název tohoto komiksu, málem mi dojetím vyhrkly slzy. "Oni o mně udělali komiks?" Pomyslel jsem si. Následovalo však lehké zklamání, protože po důkladnějším prozkoumání jsem zjistil, že to je spíše o mém recenzním kolegovi Petrovi. Kniha vyšla k pětadvacátým narozeninám Nakladatelství CREW. Je v poměrně velkém formátu a v pevných deskách, byť je zároveň poměrně tenoučká. Jedná se o souhrn komiksů s lehce úchylnou tematikou, které vycházely ve starších číslech magazínu CREW.

S menším studem se přiznávám, že jsem o této postavičce vytvořené již zesnulým francouzským autorem Gotlibem ještě donedávna nevěděl. Nicméně hned ze startu to na mě vybalil. Na čtenáře vybafne všudypřítomné odhalování ve stylu "Co jsem to jen zapomněla?" "Budliky budliky!" "Ááá, vejce jsem zapomněla!". Slovo "čtenář" v tomto případě není asi moc vhodné, protože těch slov zde moc není. Téměř všechny vtipy mají obdobný základ, který jsem zmiňoval v jedné z předchozích vět, a tak vám to může chvílemi připadat jako onanie, a že i té se dočkáme. Nicméně oceňuji autorovu nevybíravost, protože žádné téma zde není tabu a dokáže si vystřelit takřka ze všeho. Já bych vypíchnul například odhalování slepce před regálem čerstvých krevet, nebo zarostlého bojovníka z Afriky odhalujícího se před kozou. Takových fórků tam je ale samozřejmě spoustu a většina z nich vydá jen na pár panelů.

Když se to vezme kolem a kolem, tak je kniha, dalo by se říct, rozdělena na tři části. Kdy v první části jsou jen úplně kraťoučké stripy, v druhé části již vydají na celou stránku a nakonec ve třetí jsou již i lehce souvislejší příběhy s řádnou dávkou doprovodného textu, ale žádné sáhodlouhé romány nečekejte, o tom to vůbec není. Krom, v předchozím odstavci zmiňovaném, odhalování se dočkáme i spousty záchodového humoru, popkulturních narážek a parodií nejen na filmy. Ani zesměšňování náboženství zde není tabu. Celkem by mě zajímalo, jak by autor ve svých stripech reagoval na aktuální dění ve světě, ale to se bohužel nikdy nedozvíme.

Celý komiks je, až na pár bonusových stran, černobílý a textu obsahuje opravdu poskrovnu. Vlastně až na pár výjimek neobsahuje povětšinou text žádný. Celé je to tedy hnané pouze humornými stripy a téměř vše si musíte vzít z kresby. Je možná škoda, že do barev nebyla převedena většina páprdy, protože, jak je možné vidět v bonusovém materiálu, barva tomu celému dodává šmrnc. Je evidentní, že se jednotlivé vtípky hodí spíše do nějakého časopisu na zadní stranu jako "fórek týdne", ale je fajn, že si Crew dala tu práci a pěkně to pro nás posbírali do jednoho souborného vydání. Je to prostě fajn knížka kreslených vtipů ideální pro odreagování a lehké pobavení.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku