PETER PARKER SPECTACULAR SPIDER-MAN 1: DO SOUMRAKU

19.11.2019

Celosvětově jedna z nejoblíbenějších komiksových postav, neustále přibývající další a další příběhy, jejichž počet se již téměř blíží počtu debilních pořadů s přívlastkem "Jaromíra Soukupa". Vtipné hlášky i v nejméně vhodný moment, to je Peter Parker A.K.A. přátelský soused Spider-Man. Ale upřímně, kdo by chtěl problémy přitahujícího pavoučího chlapa navlíknutého do neoprenu, na kterého nestačí ani celé balení Biolitu, za svého souseda?

Komiks s podtitulem "Do soumraku" je prvním kouskem z nově u nás vycházející série věnující se tomuto členovci. Standardní formát komiksu s měkkou vazbou není žádným překvapením a tudíž přesně zapadne v knihovně do řady dalších obdobných u nás v poslední době vycházejících komiksových sérií. Na titulní straně knihy je Spider-Man odhrnující si od hořčice nebo moči ukydanou košili, z pod které se rýsuje oblek s klasickým pavoučím logem. Obrázek nápadně připomíná svlíkajícího se Supermana chystajícího se do akce.

Ihned od počátku se v komiksu přehnaně hláškuje, což působí až infantilním dojmem, tedy ideální pro mě. Staré otřepané vtipy jsou doplněny povedenějšími, které dokáží vykouzlit úsměv na tváři. Například tetka May doporučující Tinder, neboli aplikaci na seznamování, se kterou ani já a ani můj recenzentský kolega Petr nemáme opravdu žádné, ale vůbec žádné zkušenosti.

Chvílemi jsem měl problém pochopit, co je to hlavní, o co v celém příběhu vlastně jde. Spider-Man hledající za pomocí Ironheart borce, který upravil systém ve Starkově neprolomitelném telefonu, míhající se superhrdinové bez významnější role, před zákonem prchající Peterova sestra nesestra, která nám byla dříve představena v komiksu "Rodinný podnik", jehož celý děj byl popsán na dvoustraně aktuálně probíraného díla, Romanoffová bez vysvětlení napadající Spider-Mana. To a ještě více působí dohromady takovým přeplácaným dojmem, kde se nám autoři snaží na téměř každé stránce až nuceně předložit nějakou akci, další postavy, chvílemi až otravné pokusy o vtipy a WTF momenty.

Zajímavá zápletka s jeho "sestrou" a organizací S.H.I.E.L.D. respektive s její odnoží s názvem "Šedé ostří" gradovala bohužel hodně pozvolna a ve výsledku se v rámci tohoto komiksu nic nedozvíme a máme tady konec, jako kdybychom vypnuli film v polovině. Tím, kdo se ale něco dozvěděl, je bývalý redaktor Daily Bugle a aktuální bloger, influencer a Spider-Manem posedlý John Jonah Jameson, kterému se podařilo našeho pavoučího hrdinu obměkčit lasagnemi.

Pěkná moderní kresba doplněná až o přílišné množství textu se zajímavě se vyvíjejícím se dějem mě ve výsledku bavila, ale je zřejmé, že se bude, co se příběhu týče, jednat o běh na dlouhou trať. Jelikož se však jedná o počátek celé série, tak se není čemu divit. Jako úvod to nakonec fungovalo docela dobře.

Tak zase příště znova. A teď nečtěte nás prosím, ať nebolí vás hlova.

Filip

PS: Pokud vás už u našich recenzí iritují naše rýpavé úvody, tak bych se vám za to nechtěl omluvit.


Sledovat nás můžete na našem facebooku