PETER PARKER SPECTACULAR SPIDER-MAN 3: NÁVRAT DO MINULOSTI

06.04.2021

Třetí pokračování Spider-Mana má vždy něco do sebe, alespoň co se filmové produkce týče. Série s Andrew Garfieldem se například trojky nedočkala, ale již dvojka byla dostatečně přeplácaná. Tobey MacGyver (nebo jak se to píše) si nechal přeplácat až trojku. Tom Holland aktuálně na tomto pořadí maká. A třeba ve třetím Matrixu se Spidey neobjevil vůbec. Jsem sám zvědav, jaké oblíbenosti se dočká komiksová série Spectacular Spider-Man. Abych byl upřímný, tak předchozí díl mě moc nenadchl, ale od trojky mám větší očekávání. Vždyť se Spidey vrátil v čase a bude tam jeho staré já, a to by mohlo přece zaujmout, pokud to tedy bude správně uchopeno.

Byť stran má kniha stejně jako předchozí, tak se nemohu zbavit dojmu, že je poněkud tenčí, ale to je detail. Ihned na první pohled zaujme obálka, na které se Green Goblin se zmateným výrazem utkává s dvěma Spider-Many. Norman Osborn neni na obálce jen tak pro nic za nic, ale poměrně zásadně promluví do celého příběhu. U scénáře zůstal Chip Zdarsky, který nás zatím provází celou sérií, ale kresby se tentokrát chopil primárně Joe Quinones. Vyjma hlavního příběhu nás na konci knihy čeká i speciální sešit věnující se šéfredaktorovi Jamesonovi, pak minipříběh o Peterovém stále vyrušovaném rozjímání o životě a již tradiční bonus v podobě malé galerie obálek a náčrtů.

V minulém díle se Tinkerer spojil s mimozemskou rasou Vedomi, což vedlo až k jejich invazi na Zemi. Jediným možným řešením, které se v daný moment nabízelo, bylo vydat se s pomocí Dr. Dooma zpátky v čase. Nevrátil se však jen Peter, ale i jeho potenciální sestra a bývalý starosta a redaktor J. Jonah Jameson. Peter Parker a Peter Parker zabíjejí čas souboji se starými známými padouchy, pro které je dublovaný Spider-Man tak trochu mindfuck. Zatímco JJJ a Teresa pátrají po informacích, které mají být nápomocné při záchraně budoucnosti. Žádný z navrátilců si neodpustí utrousit spoustu pro někoho šokujících spoilerů, což se zjevně může lehce stát, když mluvíte se svým starším já.

Jedním takovým spoilerem poměrně dost zkomplikoval situaci Jonah, který byť s dobrým úmyslem napráskal pravou totožnost Spider-Mana a tato informace se nečekaně dostala k někomu, ke komu neměla. Teresa mezitím řeší primárně samu sebe, respektive svůj původ, a tak zprvu není moc nápomocná (pak se spolehněte na své sourozence). Nakonec se však stane jednou z klíčových postav v honbě na Tinkerera a i její soukromé počiny bude většina osazenstva považovat za skvělé zprávy. Ne vše však končí pozitivně, jelikož mladší Peter je ze všeho poměrně deprimovaný.

Návrat do minulosti mohl skončit fiaskem, jelikož z toho mohla vzniknout scenáristická slátanina, ale nakonec autoři zvolili dobře a udělalo to celou sérii zajímavější a zábavnější. Musím vyzdvihnout zároveň kresbu, která je pojatá tak trochu retro stylem a perfektně se k danému příběhu hodí a bavila mě ještě více, než kresba z prvních dvou dílů. Za mě tedy rozhodně výrazné zlepšení oproti dvojce a snad bude i návrat do budoucnosti, tedy současnosti také takto úspěšný.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku