POŠŤÁK

11.08.2023

Esterko, proč jsou lidi na sebe tak zlí? Ani pošťák Ondra by asi nevěděl. Vy se ale neděste, nepřinášíme vám žádnou uplakanou epizodu pořadu Farmář hledá ženu, nýbrž nejnovější komiks z dílny Mighty Boys, který nese název Pošťák. Něco mi říká, že i zde budou zlí lidé, takže přece nějaká spojitost.

Odstraňme už tu zeď a pojďme na to. Edice Fabula je známá tím, že čím víc stran tím lépe. Kniha má tentokrát 728, což není rekord nakladatelství, ale je to stále strašně hodně. O kresbu tohoto kolosu se postaral Isaac Goodhart, kterému u nás zatím vyšla Catwoman. Jeho kresba u Pošťáka se mi zamlouvá hned při zběžném nakouknutí. Scénář si podělili Matt Hawkins a Bryan Hill, kteří také zatím nejsou moc okoukaní. Ostatně u Mighty Boys je to už takový zvyk, nabízet v Česku méně známé autory, za to ale rozhodně nejsou méně kvalitními oproti těm známým, takže za mě to je jednoznačné plus. Něco mi říká, že přečtení knihy zabere asi více než jeden večer, tak abych začal.

Začnu otázkou. Zaslouží si vrazi a další verbež další šanci na normální život? Některé severské země si to myslí a uzpůsobují tomu i svá vězení, neb dle nich se každý může napravit. Autoři komiksu dávají taktéž šanci na normální život těm, kteří si to dost možná ani nezaslouží. Vítejte v Edenu! Město plné kriminálníků a jednoho aspika. Vede to zde starostka, která defakto rozhoduje o všem a o všech. Jediný, kdo není kriminálník, je její syn Mark s aspergerovým syndromem. Ten doručuje všem poštu a musí mít vše zorganizované a tip ťop dle pravidel. Pravidla mají i všichni kriminálníci. Už žádné nekalosti. Buď tu žijte, jak se patří, nebo vás postihne trest. Mark pomůže najít drogového dealera, kterého potrestá kněz, jak ironické. To je ovšem prd. Jakmile se objeví tělo mladé ženy, začnou se v Edenu dít věci, jelikož tady jsou podezřelí úplně všichni. Zas taková záhada to však nebude.

Mark potřebuje vědět, kdo to udělal. Nezvládne mít totiž nic nedokončené. Prakticky má jedinou kamarádku, obsluhu z místního bistra, Maggie. On ji miluje, ona to neví. Ona donáší FBI, to zase zprvu neví on. Maggie se Markovi nabídne, že mu pomůže tu záhadu vyřešit. Jdou teda prozkoumat tělo. Ale nenajdou ho, někdo jej odnesl pryč. Všechno padne, tato slova měla latinsky mrtvá vyryté na svém těle. To neznačí nic dobrého. A taky že ne. Vše odkazuje na bývalého starostu a zároveň otce od Marka, který si chce vzít Eden zpátky a pomstít se své bývalé milované. Mark má díky svému lehčímu postižení nadstandardní vnímání okolních vjemů, a tak přichází na mnohé věci až překvapivě rychle. Například kdo jej mučil na rozkaz jeho otce, rozluštění šifer je vyloženě banalita, a další. Využívá to, kde se dá. A využívá jej k tomu i jeho matka.

Otec chce mít Marka silného a chce pomocí něj zavařit jeho matce, která je taky pěkná svině. Ostatně jako všichni v Edenu. A právě takoví potřebují nejvíce upustit páru. Box na život a na smrt ve stodole zní jako dostatečné povyražení. A Mark v tom bude mít zase prsty, ale on a bojovat? To zrovna ne. Ten bojuje o srdce Maggie a udělá vše, aby byla šťastná. Starostka chce mít celé město pod kontrolou, ale ne všichni s ní a s jejími praktikami souhlasí. Otočí se proti ní i vlastní syn, aspik Mark? Stane se on budoucností Edenu? Nebo sled událostí bude úplně jiný? Vzhledem k neustále nově objevujícím se postavám až do konce nebudete vědět, co z toho vzejde. Co chvíli se pozornost zaměřuje na někoho jiného a člověka to fakt dokáže místy zmást. Situace se s každou kapitolou přiostřuje a pro násilí si nikdo nejde daleko. Kam tohle spěje a jakou cestu si Mark nakonec zvolí?

Příběh je vyprávěn z pozice více postav, ale primárním vypravěčem je Mark a autoři skrze něj skvěle popisují, čím si člověk s aspergerem každodenně prochází. Sledovat jeho myšlenkové pochody bylo velmi zajímavé. Vychválit musím ale především kresbu, která je vzhledem k tématu naprosto skvělá. Na ději mě lehce mrzí jedna věc, a to rychle vysvětlené "záhady". Při čtení se rád nechám napínat, ale tady pro to skoro nebyla možnost, prakticky vše se hned vysvětlilo na dalších pár stránkách a nebyl tak prostor pro vlastní teorie, čímž se lehce vytrácela poutavost příběhu. Nicméně celkový námět mě zaujal a pořád se zde něco dělo, takže jsem se rozhodně nenudil. Celý příběh byl poměrně široký a průběžně se rozvíjel a během čtení jsem si často říkal, kam to komplexně směřuje, a jako jo, stálo to opět za to. Edice Fabula snad nikdy nezklame.

Filip


Komiks se v roce 2023 dostal do naší TOP 6 a získal naše ocenění.


Sledovat nás můžete na našem facebooku