PŘÍSTAV ZEMĚ / ZATMĚNÍ

14.06.2021

Mighty Boys, to bylo v posledních několika měsících často skloňované jméno, byť se velmi pravděpodobně ve všech pádech skloňuje stejně. Mě však zajímá jen Přístav Země a Zatmění, což jsou podtituly relativně nové a dosti očekávané komiksové knihy.

Jak si každý jistě všiml, tak vydání knihy předcházelo pár problémů, které byly na sociálních sítích některými neohroženými internetovými "odborníky" na můj vkus až zbytečně zveličovány. Jednalo se o první počin nového nakladatelství a rovnou to byl pořádně velký projekt, tak se není čemu divit, že se pár komplikací objevilo a pro nakladatele to byla pořádná škola. Věřím, že proces vzniku případného dalšího kousku po prvotních zkušenostech již bude hladší a trollové nedostanou prostor pro své výlevy. Dost tohoto mého výlevu a jdeme k samotné knize.

Komiks vyšel ve dvou variantách, a to v klasické bez přebalu a ve speciální s rovnou dvěma přebaly. Formátově je větší, než bývají klasické omnibusy a oproti omnibusům je ještě o dost tlustší! Má neuvěřitelných 848 stran, téměř tři kila a k tomu samozřejmě pevnou vazbu, takže s menším rozmachem a dobrou trefou by ním šlo lehce vyrazit pár zubů (doma nezkoušejte). Obsahuje ihned dva samostatné a uzavřené příběhy od scénáristy Zacka Kaplana, který v našich končinách vyšel prvně. Kresbu si rozdělilo několik autorů, kteří u nás také nejsou zatím moc profláklí. Takže alespoň pro mě to bude jedna velká neznámá. Nicméně témata postapo a sci-fi mám v oblibě. Mimo samotné příběhy je součástí i až neuvěřitelné množství bonusového obsahu, jakým je například galerie obálek, průvodce vzniku komiksu, ukázka scénáře kapitol, medailonky autorů, a spousta dalšího.

Prvním příběhem je Přístav Země. Hned ze startu se musíme prokousat poměrně naditou databází, ve které jsou nám představeny jednotlivé postavy, mimozemské rasy, vesmírná plavidla, a tak podobně. Již po přetočení posledního listu s databázovými záznamy nemám tucha, co vše tam bylo. Ale byla to fajn neobvyklá forma představení protagonistů a uvedení do problematiky.

Kousek od San Francisca vyrostl obrovský oceánský přístav pro přijímání návštěvníků jak jinak než z jiných planet. Účel je jednoduchý - business, aneb když už Aliexpress nestačí, budeme objednávat z vesmíru, kde je zřejmě ještě levnější pracovní síla. Statkem, který jsme o Konsorcia (vládnoucí rada pro tisíce planet) dostali výměnou za přístav a trochu vody, byla technologie přeměny vody v energii, no neberte to. Někteří mimozemšťané si však tankování svých lodí krátili návštěvou města, což nebylo mimochodem povoleno, a způsobilo to nemalé problémy. Vznikla proto agentura ESA, která měla zajišťovat bezpečnost jednak Země a jednak i návštěvníků. Podobných incidentů roste a tito téměř nedotknutelní se pomalu rozpínají a dělají čím dál větší bordel. Za účelem nějakého vyššího principu však hlavně nesmí být diskriminováni a vydělává na tom jen pár vyvolených, ostatní lidé jsou upozaďováni. Na co to jen ten Zack Kaplan asi pouzkazuje? Nebudeme tuto řečnickou otázku raději rozpitvávat, nebo se ještě já sám dostanu do konfliktu se sluncem zalitými jedinci. Dva agenti Rice a McIntyre se už na to nemůžou dívat, vezmou situaci do svých rukou a chtějí problematické emzáky vést k zodpovědnosti. Kteří jsou však skutečně ti problémoví? Vše se komplikuje a nic není tak, jak se zprvu zdá. Následuje lehce neuspokojivý konec a velká řada bonusů k Přístavu Země.

Druhým a zároveň lehce delším příběhem je Zatmění. Od mimozemšťanů se přesouváme do postapokalyptického světa. Jedná se o Kaplanovu komiksovou prvotinu. Zničující sluneční erupce v mžiku vyřešila problém s přelidněnou planetou a zabila miliardy lidí a nenávratně změnila život na celé planetě. Přeživší zlomek lidí byl nucen trávit celé dny pod zemí, jelikož sluneční záření dosahovalo takové síly, že spalovalo zaživa. Vycházet se tak mohlo jen přes noc. Jako v každém postapu je i zde nedostatek takřka všeho a i těch pár zbylých to nutí mezi sebou páchat zvěrstva. Každý příběh musí mít svého hrdinu, jak byl v Bibli Ježíš, tady máme Davida Baxtera, jen s tím rozdílem, že David tady je hned od začátku a nemusíme na něj většinu děje čekat.

Prozatím neznámý vrah ve jménu Knihy knih využívá spalující žár k likvidaci svých obětí. Tým k jeho chycení se musí naučit používat tzv. leďácké obleky k venkovnímu přežití přes den, se kterými má právě nejvíce zkušeností David. Záhadou je, že vrah takový oblek nepotřebuje. Je však hrozbou nebo nadějí na návrat k normálnímu životu? Základní podstatu máme tímto nastíněnou a pak nás již čeká příběh plný akce a zvratů, které bych nerad více spoiloval. Nebylo by překvapením, kdyby za vším stála energetická korporace Solarity, která svým obrovským dosahem nemá daleko k Agrofertu. Jedná se o zaručenou zábavu a i přes svou délku se čte svižně a čtení uteče jako voda, podobně jako u příběhu prvního.

Dvě neprofláknuté a hlavně uzavřené komiksové série v jedné pořádné bichli, což oceňuji, protože už mě kolikrát unavuje zdlouhavě čekat na vydání dalšího dílu, který většinou opět končí tak, že musíte zase čekat několik měsíců na další díl, a tak pořád dokola. Samozřejmě i to má své kouzlo a je aspoň na co se těšit, ale raději si přečtu jedním vrzem celý příběh, což je přesně případ tohoto komiksu a to rovnou dublovaně. V obou případech jsem poměrně spokojený jak s příběhem, tak s kresbou. Doufám, že se od Kaplana dočkáme brzy dalších podobných komiksů, protože se uvedl nad očekávání a má skvělý potenciál.

První příběh Přístav Země bych ohodnotil jako lehce slabší oproti druhému příběhu Zatmění, ale nijak dramaticky. Celkově si mě kniha získala a četl jsem ji s naprostým zaujetím. Nejedná se jen o nuzně odvyprávěné sci-fi, ale má i co nabídnout k přemýšlení. V neposlední řadě musím pochválit i povedený překlad. I přes problémy, kterými si vydání knihy prošlo, se nakonec jedná o skvělé a v dobrém smyslu vyčerpávající komiksové dílo, které by si mělo najít místo (hodně místa) v knihovně každého zapáleného komiksáka.

Filip


Komiks se v roce 2021 dostal do naší TOP 6 a získal toto bezvýznamné ocenění. :)


Sledovat nás můžete na našem facebooku