PTÁČÁTKO

07.03.2022

Obří asteroid, nedostatek pitné vody, pohlcení planety Sluncem, zombie virus uniklý z laboratoře, zašlápnutý brouk při neopatrném cestování v čase, nesklopené prkénko na záchodě, invaze na Ukrajinu. To je jen malý výčet možností, jak může přijít konec světa. Svůj pohled na věc mají i autoři na první pohled nenápadného komiksu s nevinně jevícím se názvem. Ale nenechte se zmást, neboť opak je pravdou. Nám zbývá jen doufat, že vzhledem k událostem poslední doby to zůstane jen fikcí.

Původně Britské nakladatelství Centrala, které se přes Polsko postupně rozrostlo před pár lety i k nám, vydává párkrát do roka zajímavé komiksy, které se můžou v závalu ostatních větších v Česku působících nakladatelství lehce ztratit. Mé pozornosti to však neušlo, a jsem rád, že se ke mě dostal právě tento jejich komiks. Autorem scénáře je pro nás neznámý kanadský spisovatel Darcy Van Poelgeest a o kresbu se postaral Američan Ian Bertram, kterému toho taky zatím moc u nás nevyšlo, když pominu jednoho Batmana a nepovedené Zero, na kterých se lehce podílel. Kniha je docela velkého formátu a stránky jsou natištěny na klasickém, ale hrubém papíru, samozřejmostí jsou pevné desky. Takže zpracování je fajn.

Ptáčátko je kanadská holčina, která je dcerou své matky, což by nebylo takové překvapení, kdyby její matka nevedla do boje odboj. Jenže hned ze startu se to podělá a dcerka s maskou sovy a sovím přítelem, a opravdu mám na mysli skutečnou sovu, jako měl Harry Potter, zůstane sama a nedá si nic menšího za úkol, než zachránit svět. Spojené Národy Americké s pobožným sídlem v Novém Vatikánu nyní vládnou světu a jak jinak, než ve jménu Boha. To vše je doplněno o geneticky upravené lidi, což mi moc nekoresponduje s božskými úmysly, ale budiž. A k tomu všemu tomu šéfují podivní patroni v čele s biskupem. No ptáčátko to nebude mít jednoduché. Matka je zajatá a nevypadá to s ní nejlíp, ale aspoň se do plánů zapojí skoro neporazitelný hromotluk Sekera, který čtvrtí lidi rychleji a efektivněji než Dexter.

Občas se děj vypráví retrospektivně, abychom pochopili veškeré souvislosti. Často jsme svědky fanatických událostí vedené ze strany onoho podivného náboženství, aneb když je to ve jménu Boha, tak je to v pohodě. Faleš, zrada i intrikářství nebrání nejvýše postavenému muži církve udělat vše pro to, aby uzdravil svého syna a k tomu dle všeho potřebuje právě Ptáčátko. Postupně se vše propojuje a vyjasňuje a mezi tím vším občas teče krev, hodně krve. Jak se však ukáže, nic nejde podle plánu, alespoň ne všem. Ptáčátko je zajímavá postava, kterou vyhodíte dveřmi a následně zase přileze oknem.

Akční a krvavý příběh o válce mezi impériem a odbojem má něco do sebe. Ať už je to poněkud netradiční kresbou, které jsem napřed nemohl přijít na chuť, ale nakonec to k tomu docela sedlo, nebo přímo děj, který se s ničím nemazlí, byť byl chvílemi lehce zmatený, ale nakonec se čtenář většinou zorientuje. Postapo je vděčné téma, které jde pojmout mnoha způsoby a tady se to vcelku povedlo, byť má to svá slepá místa. Repertoár nakladatelství Centrala zatím není v našich končinách moc široký, ale již teďka obsahuje zajímavé a hlavně poněkud netradiční komiksy, jejichž počet se bude snad zvyšovat.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku