PUNISHER MAX 4: BEZ DOMOVA

21.12.2020

Máme tady závěr další skvělé série a jednoho velkého příběhu. Punisherův osud visí na vlásku a ještě ke všemu je z něho bezdomovec. S pomocí jiného vězně se sice dostal z basy, ale pořád má na čele pomyslný terč, který mu tam umístil Wilson Fisk AKA Kingpin. Nehodlá však nic nechat náhodě a i on má svůj terč na Kingpinovi, a co víc, nemá již co ztratit, takže se do toho pustí po hlavě.

Začátek je jasný, Frank si musí obstarat bouchačku a jeho ikonické tričko s lebkou, kterých je po městě v buticích plno. Kdo by taky takové tričko nechtěl, no ne? Sám takové mám. Naproti tomu do děje vstupuje organizace říkající si Ruka a dohazuje Fiskovi jako osobního strážce Elektru. Utírajíce si slinu uznávám, že to byla dobrá volba. Frank na to však bude mít asi jiný názor. A Fisk pravděpodobně nakonec taky, byť mu určité momenty tiše závidím. Nebyla by to Ruka, aby v tom nebyly nějaké pro ni výhodné postranní úmysly. Zásadní roli v tom má i Fiskova manželka Vanessa.

Frank Castle postupně přemítá o celém svém životem. Co kdy měl, co kdy ztratil, koho kdy zabil a koho ještě stihne zabít. Při čtení jsem se chvílemi i vcítil do Frankových pocitů, až jsem skoro sám pocítil úzkost. Vidět ho takto zlomeného není zvykem a dokáže to až čtenáři působit smutek. Děj se svižně žene k nevratnému konci. Poslední souboj a poslední Punisherova oběť. Punisher již však není jen jeden chlápek, který vzal zákon do svých rukou. Stala se z něj téměř modla a životní styl, který nikdy neskomírá.

Nechybí ani nostalgický pohled do některých zásadních momentů Ennisovy série, která předcházela té Aaronově. Výjevy v posledním díle té novější jsou opět morbidně drastické, erotické a mnohdy i komické. Je až k nevíře, jak spojení těchto témat jde od ruky oběma scénáristům, kteří se v průběhu let postarali o série Punisher MAX.

Nepřiznává se mi to lehce, ale Aaronův Punisher je o něco lepší, než ten Ennisův. Především psychologie a propracovanost hlavních aktérů je povznesena na vyšší úroveň, což nám autor dokazoval již od prvního dílu. Škoda, že nám tato série již skončila. Velké díky oběma autorům a odpočívej v pokoji Steve Dillone. Sbohem i tobě Punishere. Je to konec jedné legendy.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku