RANAŘI

20.11.2023

Někdo umí rány dávat, někdo přijímat, někdo obojí najednou a třeba já nezvládám ani jedno. Protagonisté z komiksu Ranaři budou zřejmě zvládat to i to, a očekávám jednu velkou opičárnu.

Další pořádný svazek z edice DC Black Label je zde a vypadá na první pohled více než zajímavě. Zatím všechny knihy byly poměrně dobré, až na drobné výjimky. Kniha je ve velkém formátu v pevných deskách s přebalem. Scénář napsal DCčkem kovaný Joshua Williamson a kresbu si rozdělilo několik kreslířů, ze kterých bych zmínil Leomarcse, který má v portfoliu například nedávno recenzovaný Košík plný hlav. No jsem zvědav, zda to bude zase řádná drsárna, jako jsme u této edice zvyklí.

Již v úvodu jsem zmínil, že očekávám opičárnu, a mělo to svůj důvod. Hned ze startu nás čeká vydeptaná a alkoholem nasátá gorila, kterou nechala jedna bloncka. Vysedává v baru plném superpadouchů v nejlepších letech a občas si dají přátelsky do držky. Co by dup se ale přesouváme o deset let dopředu, kde jsou už za zenitem, najednou neví, co by roupama dělali a většinou dost chabě živoří. Captain Cold je dost frustrovaný z práce, z probačního úředníka a vůbec asi z celého života, a tak se rozhodne dát dohromady tým starých známých a vytasí se s plánem okrást superinteligentního telepatického opičáka jménem Gorilla Grodd, na kterého by dozajista byla nesmírně pyšná Jane Goodallová.

Vybaveni především svými schopnostmi se vydávají na safari výlet do afriky. Tsamina mina eh eh! Tohle ale asi nikdo nečekal. Gorilla City schované uprostřed pralesa a vysoce prosperující. Něco jako Wakanda ala planeta opic, ale zde jsme u jiného komiksového imperia. Vysoce střežená banka plná zlata, do které fakt nebude jednoduché se dostat a magor král Grodd, který se s ničím nemazlí, maximálně se svým chlupatým synkem. Ranaři se však nevzdávají a jdou si za svým. Usnadnit jim to má dříve zmiňovaná opilecká gorila, která za to ale něco chce, a není to nic malého. Samozřejmě to nepůjde jako v rukavičkách a pár lidí a opic to nehezky schytá. Odnese si Captain Cold, co chtěl a oloupe si Grodd svůj poslední banán? Upřímně já jsem takový konec nečekal, což mě potěšilo. Zda budou potěšeni i protagonisté, vám spoilovat nebudu.

Stará garda se posbírala ke své poslední akci, podobně jako Sylvester Stallone a další nabušení kmeti v Expendables. DC pánové a dámy v letech však mají pořádnou dávku ze svého umu, což nám bylo právě skvěle prezentováno v Ranařích. Děj má spád a nechybí akce. Logika se zde však hledá těžko, a to nemluvím jen o mluvících opicích. Ale nejedná se o nic zásadního. Celkově je to zábava, která odsýpá. Mimo to je kresba velmi pěkná, byť na něčí vkus může být přehnaně pestrobarevná, já v tom však vidím šmrnc. Neměl jsem od toho přehnané očekávání a to bylo možná dobře, jelikož jsem byl mile překvapen. Fajnová a nepředvídatelná jednohubka a navíc se zvířátky, která nám dá odpočinout od všech Batmanů a Supermanů, což není někdy od věci.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku