RETRO SCI-FI SPECIÁL I.

18.03.2022

Nasaďte si alobalové čepice, aby vám mimozemšťané nebo Ruští hackeři nemohli číst vaše oplzlé myšlenky a vykopejte si a recyklujte vlastního dinosaura, jelikož jejich cena na trhu za poslední dobu razantně stoupla.

Kromě, v předchozím odstavci zmiňovaných, emzáků a pro věřící nikdy neexistujících tvorů, na nás vykukuje již z obálky i jakýsi pravěký nácek a uvnitř toho bude zajisté ještě více. Nutno zmínit, že kniha vyšla ve dvou variantních obálkách. Komiksů, které jsou vyloženě sci-fi, není mnoho. Tenhle to má však i v názvu, takže zaměření je více než jasné. Formátově se řadí mezi větší komiksy a je obohacen o pevnou vazbu. Tloušťka není nijak závratná, ale na devět stručných příběhů to bohatě stačí. Jedná se o soubor několika autorů a jejich kraťasů, zde prosím nehledejte žádné dvojsmysly. Já jsem na první díl této původně australské série více než zvědavý.

Hned ze startu se přesuneme na výletní křižník plující okolo cizí planety. Právě probíhající snobskou párty na palubě však naruší probraný mimozemšťan, který začne postupně likvidovat jednoho hosta za druhým. Vyprávěno je to patrně schválně s lehce naivním nádechem a stejně naivní je u únik posledních dvou přeživších. Další příběh je ještě kratší, než ten první, a že ten byl dost krátký, a přenese nás do druhé světové války a k tajné australské zbrani, kterou kupodivu není klokan s pavoukometem, ale obří chobotnice likvidující nepřátelské ponorky. Víc k tomu asi není ani potřeba psát, snad jen to, že mě tady nejvíce zaujala krásná a detailně propracovaná kresba. Následuje Bomba reality, která měla původně sloužit jako nástroj k ochraně, ale jak už to tak bývá, mělo to opačný efekt. Základní fyzikální zákony přestávaly platit, Big Ben si zahrál na raketu, koleje létaly vzduchem okolo velryb, ryby začaly rybařit a děly se i další podobné zhovadilosti. Řešením je jen zvratná bomba, ale není to tak jednoduché a z dvojice vyvolených se stane no, dvojice vyvolených.

Vánoce jsou tady, Vánoce jsou tady, neidentifikovatelný létající objekt kulovitého tvaru plného mimozemšťanů si vychutnej! Blíží se sice konec března, ale to nám nebrání se podívat do vánočního období, které naruší nečekaní hosté. Schovávající se ve slavnostním průvodu převlečení za jiné mimozemšťany překvapí nejednoho Santu. Další na řadě je zrození prosťácké superhrdinky, které předá moc a poselství o záchraně světa před marťany umírající fialová slečna. Tento příběh je ze všech nejdelší a asi ze všech i nejnudnější, byť měl světlé momenty a náznaky parodování marvelovských hrdinů. Po třech navazujících kapitolách se v dalším samostatném příběhu vracíme v čase do druhé světové války, kde se dvě znepřátelené lodě nedopatřením dostanou do doby dinosaurů. Nácek nenácek, Britové museli spojit s nimi své síly proti T-Rexům a dalším přerostlým plazům, aby se dostali zpět do jiné nepříznivé doby. Plyne z toho i jedno ponaučení, i když se v období druhohor spřátelíš s německým nacistou, v druhé světové tohle přátelství padne.

Strach z jaderné války pomine, když se mezi lidmi začnou objevovat tzv. dutí. Představte si levitující obvaz v podobě siluety člověka. Po prvotní nejistotě se život nakonec zdánlivě vrátil k normálu a lidé si dutých nevšímali a opačně, až do jednoho dne, kdy si všimli! Od dutých lidí se přesuneme na farmu k dutým hlavám za zvláštní rodinkou. Obdoba amerických rednecks čuje spiknutí a preventivně nosí na hlavě rendlíky a alobalové čepice proti ovládání mysli. Co když ale mají pravdu? Poslední počin je oproti předchozím rozdílný v tom, že je černobílý místy doplněný o modrou. Typicky noir s vyšetřujícím detektivem a netypickými dalšími aktéry, a to s roboty. Láska však zřejmě nezná hranic.

Soubor krátkých povídek zastřešující nejrůznější sektory sci-fi žánru. To by bylo jednovětné shrnutí tohoto souboru. Jelikož má každý minipříběh vážně jen pár stran, není čas se rozkoukávat a zdlouhavě uvádět čtenáře do děje, a proto to autoři na vás ihned vybalí v plné parádě. Všechny příběhy jsou stručné, jasné a úderné. Vyzdvihnout musím kresbu, která je sice různorodá, ale pokaždé skvělá a příjemně koukatelná, čemuž hraje do karet i zvolený formát. Také dějově je o zábavu skvěle postaráno, neboť samotné náměty ve spojitosti s dobře zvolenými humornými prvky určitě nezklamou jakéhokoliv sci-fi fanouška.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku