ŘÍKÁ SE MU BANKSY

18.09.2023

Graffiti, street art, nástěnné malby, stříkance, popsané zdi = rozmanité umění ulice. Umění, úprava veřejného prostranství, nebo jen vandalismus? Setkáváme se s tím ale už od pravěku, takovým prvním street artem byly vlastně nástěnné malby, že? Ty mě přitahovaly už v hodinách dějepisu, mamuti a lovci na stěnách vyprávěli svůj vlastní příběh. Tady vlastně byly položeny základy k malbám na zdi, akorát se to postupem času vylepšovalo, dokud se neobjevilo pár mistrů, kteří nám ukázali, co to ten street art vlastně je. Mezi nimi byla i osoba jménem Banksy.

Banksy, pojem, fenomén, umělec. Kontroverzní, tajuplný, originální a záhadný. Nikdo neví, kdo to je, kdy se objeví, co namaluje a k čemu se vyjádří. A i tak nenechává spát nadšence do umění. Mladá nadšená youtuberka Claire se vydává po stopách umělce, který boří mýty, internet a názory lidstva a málokdy nechává obyvatelé planety nadechnout. Ovládá svět umělců. A není tím nikdo jiný než světoznámý BANKSY. Pak je tu Adam, záhadný umělec skrytý pod rouškou noci, umělec, který chce být jednou viděn. Claire natrefí na Adama, o kterém si myslí, že je oním záhadným umělcem. Ale je jen noční sprejer. U Adama to nemělo moc s uměním co společného, nebo aspoň prozatím. Claire ho přistihla, jak se snaží nasprejovat své jméno na stěnu. Ale chytla je hlídka a skončili tak na noc ve vězení. Kreslení na zdi je ilegální a nesmí se to, pokud to není u vás v obýváku, tam už je to vcelku jedno. Claire byla naštvaná, že jde po falešné stopě, ale potom, co si to s Adamem vyříkali, uzavřeli dohodu a začali se podílet na výzkumu za zjištěním, kdo onen záhadný vlastně je.

Adam je umělec a Claire se za jedním honila. Cítím tu snad potenciál lásky? Banksy je legenda, umělec bojující proti násilí a McDonaldu. Ano, i proti tomu šíleně vypadajícímu klaunovi s kampaní "nekraďte dětem jejich dětství" nebo kdy přetvořil slavnou scénu z Pulp Fiction, kdy místo pistolí střílí banánem. Claire Banksym žila. Adam na něm obdivoval paradoxy, které zobrazoval. Věci, myšlenky, které zprvu neměly spolu absolutně nic společného. Banksy ale nesprejoval. Neměl čas a nestíhal, tak jako když se rozhodnete o pár minut déle pospat. Proto si tvořil šablony, které pak jednoduše sprejoval na zeď. Adam se ponořoval do života Banksyho víc a víc. Chtěl jej zoufale napodobit. Víte, že Banksy vytvořil napodobeninu Disneylandu – Dismaland? Růženka měla rozbombardovaný pokoj, byla tam i figurína z Guatemalského vězení, aby upozornil na tamní podmínky. Další umělecký paradox z jeho strany.

Díky umění ale můžete měnit svět, pomáhat lidem a zlepšovat prostředí. Umění je také zodpovědnost. Banksy se svou kontroverzností upozorňoval na situace kolem. Uspořádal výstavu, kde figurovala polonahá žena v hidžábu nebo rolnice, která kouřila cigarety, zobrazoval taky těžkooděnce na kolotoči. Kontroverze. Adamovi se tak líbil Banksyho styl, že chtěl vytvořit něco podobného. Chtěl vytvořit odkaz, díky kterému ostatní poznají to, co pro Adama Banksy znamená. Proto spolu s Claire vymysleli plán. Podařilo se Adamovi vytvořit dílo, které na moment změnilo vnímání celého města nebo světa? Chytla Claire svého Banksyho? A co když je Banksy jen jméno, nebo jste jím vy a celý svět taháte za nos?

Víte, že..? Banksyho obraz se dostal do aukce, ale jelikož byl Banksy chytrý a nenechal nikoho určovat pravidla, aktivoval zničující tlačítko a obraz prostě nechal zničit. On se i tak vydražil. Ale vidíte tu genialitu? Banksyho prostě v obýváku nebo na chodbě mít nebudete. Kniha nebyla špatná, kresby byly moc pěkné a Banksyho díla kreslíři nepředělávali. Co se týče příběhu, nesplnilo to má očekávání a jednalo se spíše o zmapování Banksyho života a jeho kreseb.

Kristýna


Sledovat nás můžete na našem facebooku