SANDMAN 3: KRAJINA SNŮ

28.10.2022

V krátké době tady máme recenzi na už třetí komiks z populární série Sandman. Premiéra povedeného seriálu už je pár týdnů za námi, ale já myslím, že vlna popularity tohohle komiksu se aktuálně stále drží velmi vysoko. Předchozí dvě knihy navíc nasadily jen těžko překročitelnou laťku a tak jsou moje očekávání možná až zbytečně přehnaná. Takže si uvařím čaj, hodím se do klidu, zapomenu na všechny vlny a laťky a pustím se do čtení.

Už bych se s vámi chtěl pustit do hodnocení příběhu, ale nejdřív si musíme v klidu prohlédnout, jak je tahle kniha zpracovaná. Za čtyři stovky si totiž určitě zasloužíme slušnou kvalitu, i za předpokladu, že je tenhle Gaimanův masterpiece vydávaný v paperbacku. Obálku jako obvykle zdobí stylová ilustrace Dave McKeana a plně barevný komiks čítá nějakých sto šedesát stran, což je podstatně méně než v případě posledně recenzovaného Domečku pro panenky. Jinak je ale zpracování série pořád stejné, respektive stejně kvalitní. Tím bych zároveň kapitolu o zpracování knihy uzavřel, protože stejně jen opakuji moji chválu z minula.

Hned první příběh Kalliopé, o nechutném bezoáru a vězněné múze, je opravdu temný a o dost drsnější než v bonusové epizodě netflixovského seriálu. Vypráví o spisovateli, který uspěl se svou prvotinou, ale stále se mu nedaří napsat srovnatelně kvalitní dílo, kterým by navázal. Inspiraci a nakonec i úspěch pak najde u múzy Kalliopé, která mu ale své "služby" nedává dobrovolně. Jeho chamtivost a touha po slávě ho nutí neustále porušovat všechny morální zásady. Zasáhnout tak musí samotný Sandman, který nás celým příběhem nedoprovází a přichází poměrně nečekaně, protože má k záchraně Kalliopé osobní důvody. Stejně jako u Domečku pro panenky se i tady dočkáváme velmi slibného rozjezdu celé knihy.

A diváci netflixovské série samozřejmě budou znát i další povídku s názvem Sen tisíce koček. I zvířata mají své sny a touhy a pokud znáte tvorbu Neila Gaimana, určitě jste už zjistili, že je to kočkomil. Dovolím si zároveň pochválit skvělou kresbu, a myslím, že fanoušci koček budou z jejich ztvárnění nadšení a teď nemyslím jen výtvarnou stránku, ale i zajímavý pohled na různé kočičí povahy. Vrcholem knihy je podle mě ale shakespearovský Sen noci svatojánské, ve kterém se jeden s historicky nejvýznamnějších básníků a dramatiků dočká netradiční zakázky pro tvorbu svého nového díla. A to není zdaleka vše... Fantazie a kreativita Neila Gaimana prostě nezná hranic, podobně jako v případě hlavního hrdiny. Mám takové podezření, že je Sandman vlastně jakýsi autobiografický komiks, ve kterém nám autor dává jasné signály o svém "prokletí" v podobě nekonečné představivosti.

Uznávám, opět jsem se nechal trochu unést a prozradil vám možná až trochu moc, z těch perfektně vypointovaných příběhů. Opět nemůžu dát méně, než plný počet žehliček, i když tahle kniha z celé série mírně vybočuje. Naštěstí ale tím nejlepším možným směrem.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku