SANDMAN 6: BÁJE A ODLESKY I.

09.05.2023

Šestý Sandman! Je tady a je ho jenom půl. No tak počkat!? Půlka knihy, v tom musí být nějaký háček. Nebojte, v první části Bájí a odlesků nás čeká hned šestice povídek ze Sandmanovského světa. Já jsem nedočkavý, protože přesně takový formát mi k téhle kultovní sérii sedí nejlépe.

Na první pohled vás určitě zaujme tloušťka tohohle svazku, protože sto padesát stránek je o něco méně, než jsme zvyklí. Na druhou stranu, opět tady máme krásnou ilustraci na obálce od Davida McKeana, který byl v minulosti českými nakladateli poměrně přehlížen, letos se ale dočká hned několika lokalizovaných knih z jeho portfolia. Zpátky k šestému Sandmanovi. Plně barevný komiks v kvalitním paperbacku je už v téhle sérii standard, takže pokud znáte předchozí díly, nemůže vás kniha ničím překvapit. A pokud ho neznáte, no tak to se urychleně vraťte k první knize s podtitulem Preludia a nokturna.

O parádní předmluvu se tentokrát postaral Gene Wolfe, který tady Gaimanovi smeká jednu poklonu za druhou a dokonce odkazuje na Ellisonovu předmluvu z Údobí mlh. Sandmanovké komiksy si rozhodně podobný úvod zaslouží a jsem moc rád, že nám je servírují takové literární legendy. Teď se ale vrátím ještě o pár stránek nazpět k úvodní povídce s názvem Strach z pádu. Kraťoučký, ale dobře vypointovaný příběh na mě silně zapůsobil už jen z toho důvodu, že sám trpím strachem z výšek a pád ve snu je zárukou rychlého probuzení.

Další povídka nás zavede do poloviny devatenáctého století, což považuji za další poukázání Morfeova vlivu na dějiny, v tomto případě ty americké. Po předchozí páté knize je to vlastně první výraznější pohled do minulosti, navíc poměrně "nedávné". Tragický, nebo spíše tragikomický příběh samozvaného amerického císaře Nortona l. je následován další historickou povídkou, tentokrát se ale přesuneme na starý kontinent. Francie, pár let před příchodem Napoleona si mladá venkovanka nese v pytli mužskou hlavu jako trofej. Její vyprávění sice nezní moc důvěryhodně, ale hlídka ji propouští, abychom se v zápětí dozvěděli, že se nejená o obyčejnou venkovanku. 

A obyčejnou hlavu.

Nechci vám vyzradit všechny zápletky z první poloviny Bájí a odlesků, ale musím uznat, že je až neuvěřitelné, jakým způsobem si Neil Gaiman vybírá období a konkrétní historické události, na které pak roubuje příběhy pána snů.

Povídkové knihy jsou pro mě tím nejlepším ze Sandmonovské série. Opět je jen na vás, jestli se budete jako já ušklíbat nad absurdností osudů jednotlivých postav, nebo nevěřícně spínat ruce a litovat je. Gaiman si navíc umí vybírat kreslíře a tím umocňovat atmosféru svých příběhů. Báje a odlesky se můžou pyšnit důvtipnými i vtipnými pointami povídek a myslím, že většina fantasy/sci-fi autorů musí smeknout před Gaimanovým vypravěčstvím. I díly tomu už se nemůžu dočkat druhé poloviny téhle "Morfeovy epické antologie".

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku