SEVERSKÁ MYTOLOGIE II.- III.
Všichni fanoušci bájných příběhů ze severských zemí mohou zpozornět, protože se v dnešní recenzi podíváme na druhé, respektive druhé a třetí pokračování Severských mytologií, převyprávěné Neilem Gaimanem a P. Craigem Russellem a zasazené do světa bublinové literatury.

Stejně jako u prvního dílu, i tady se jedná o komiksovou knihu klasického formátu. Ve zdobených pevných deskách s přebalem pak najdete více než tři sta stran obsahu, z čehož zhruba čtvrtinu tvoří sbírka obálek. To není vůbec málo, a tak si za tuhle pěknou knížku vydavatel účtuje slušných 999 Kč. Na eshopech ji samozřejmě najdete o něco levněji a s největší pravděpodobností už máte první díl, když pokukujete po dvojce (trojce), v opačném případě si ještě nějakých pět stovek přičtěte. Asi víte, že ceny komiksů až tak dopodrobna neřešíme, ale v tomto případě mi zkrátka přišlo důležité všechny ty sumy zmínit.

Hned prvním příběhem nás provede sám Gaiman, který před publikem během večeru poezie v kavárně Dark Horse odvypráví dávnou pověst, ve které se Asové a Vanové po dlouhých období boje rozhodnou usmířit. Během oslav pak společně naplivou do sudu a z této směsi plivanců pak vytvoří člověka. Ano čtete správně a ano, ti seveřani jsou vážně zvláštní banda. Muž, který vyleze ze slinové lázně dostane jméno Kvasi. Jeho moudrost a schopnost vyprávět přináší lidem radost, ale Kvasi se bohužel dostane do nemilosti dvou trpaslíků.

Ti dva ho lstivě nalákají do svého doupěte, nebo dílny a... víc vám samozřejmě neprozradím. Stejně jako u prvního dílu, nebo v případě povídkových knih ze série Sandman, je většina povídek opravdu skvěle vypointovaných a to je podle mě hlavní zásluha Neila Gaimana. Četl jsem i klasičtější ztvárnění Severských mytologií, ale právě tato Gaimanova verze je úderná, nechybí ji humor a každý příběh v podstatě funguje jako perfektně odvyprávěna anekdota. Píšu to hlavně proto, že jsem se během čtení hned několikrát opravdu hlasitě rozesmál a knize nedochází dech ani v samotném závěru.

Zkrátka nemám pocit, že by tady některé povídka byla do počtu a to se podepíše i na finálním hodnocení. Například hned druhý příběh s názvem Tórova cesta do země obrů je už jistě všem fanoušků severských mytologií známá. Starý známý záškodník Loki tady svým typickým lstivým způsobem dostane do problémů chudáka vesničana a navíc tím poraní kozlíka, na kterém si předchozí večer s Tórem pochutnali. Nedává vám to smysl? Však to jsou také mýty, za které můžete schovat ledacos a přesně toho se Gaiman, potažmo Craig Russell během adaptování drží.

A jsou to hlavně dvě věci, které ve mně zarezonovaly, tou první je samotná postava Lokiho, který je tady asi v největší formě a všechny své škodolibosti provádí bez nějaké vidiny zisku, prostě jen za účelem vlastního pobavení. Tím se vlastně pro mě jako čtenáře stává ještě nenáviděnějsí postavou, než kdejaký superzáporák s dokonalým plánem na ovládnutí světa. A druhou věcí, které mi nedá spát (ne, že by se mi o tom zdálo, ale možná začne), je vikingská posedlost obryněmi, protože, tohle je zvláštní druh romantické lásky. Ale kdo jsem, abych soudil, jak se říká - přej a bude ti přáno.

Pokud jste fanoušci severských mýtů a bájí, tak je moje doporučení nejspíše zbytečné, protože už jistě ve své sbírce máte jak knihu, tak komiksovou adaptaci Gaimanových povídek. Někomu možná nemusí sednout střídající se kreslíři a tím pádem i poměrně nekonzistentní výtvarný styl. To je něco, čeho si sice všimnu při prolistování knihou, ale během samotného čtení mě to ani trochu nerozptylovalo. Právě naopak, tohle je prostě parádní komiks pro všechny, které už přestal bavit ten filmový/marvelovský Thor a chtěli by zkusit něco nového.
Petr

Sledovat nás můžete na našem facebooku