SEX A LŽI

13.12.2021

Co já můžu, jako prostý český člověk, vědět o nerovnosti ženského pohlaví v Maroku. Mně stačí, že nám ta Evropská unie spolu s ilumináty neustále něco zakazuje. Vždyť já si vystačím s gulášem a pěti knedlama na oběd, nepotřebuju se zajímat o to, co se šustlo tisíce kilometrů daleko. I když, milí čtenáři, občas není na škodu vytáhnout hlavu z prdele a trochu se dovzdělat, svět totiž nekončí u hraničního přechodu Strážný.

V dnešním článku se sice vydáme mimo mainstream, ale i tak nebudete připraveni o několik hrdinů a hrdinek. Téma emancipace se přeci jen jako nosné téma komiksu tak často neobjevuje, a tak jsem rád, že se vydavatelství Argo rozhodlo vydat Sex a lži rovnou ve velkém formátu. Tenhle komiks si totiž přesně takovou péči zaslouží. Ilustrace je taková, jako si žádá vážnost tématu a celkové zpracování nemá chybu.

Jak nejlépe upozornit na všechny ty nespravedlnosti světa, než konkrétními případy. Předlohou tohoto komiksu byla kniha, která představovala příběhy jednotlivých žen za pomoci reportáží. Komiks je pak vlastně jakýsi souhrn dialogů mezi hlavní hrdinkou a ženami, které sdílí její rozhořčení nad neúnosnou situací. Tedy neúnosnou a nepochopitelnou pro člověka ze západní civilizace, kam si dovolím zařadit i tu naši českou kotlinu.

Je smutné, že to, co nám může připadat jako samozřejmost, je pro jiného tabu. Hlavní hrdinka neřeší výši svého platu, ani rovnoměrné rozestavení mužů a žen v parlamentu, ale základní lidská práva, která jsou v některých zemích bohužel stále ženám upírána. Včetně práva na své tělo, sexualitu a svobodu slova. Zároveň komiks poukazuje na hluboce zakořeněné zvyky, které spolu se silným vlivem náboženství nepůjde jednoduše vymýtit. Knize nechybí ani smysl pro humor, je čtivá a mohla by být klidně dvakrát delší. Škoda, určitě bych uvítal ještě více informací, tohle byla jednohubka na pohodový večer u vína.

Tématem, zasazením i způsobem vyprávění se jedná o opravdu zajímavý komiks. Možná vás nedonutí jít do ulic a bojovat za práva žen v Maroku, stačí když se zamyslíte nad tím, kam bychom se nechtěli dostat my.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku