SHERLOCK FRANKENSTEIN A LEGIE ZLA

20.02.2020

Jeff Lemire je poslední dobou hodně v kurzu. Jeho díla v české mutaci u nás vychází jako na běžícím pásu a zdá se, že tomu tak ještě nějakou dobu bude. Bodejť by ne, jeho Rváč a Essex County jsou fenomenální. Občas si odskočí i k Marvelu, kde se vypořádal například s Thanosem. Nás ale aktuálně zajímá svět Černé Palice, který stvořil.

Kam zmizeli všichni superhrdinové v čele s Černou Palicí? Co se s nimi stalo?

Spin-off s názvem Sherlock Frankenstein a Legie Zla by nám měl napovědět.

Příběh se odehrává 10 let po událostech se zmizením. Hrdinové s bizarními jmény jako je Zlatuška Zlatonoška, Barbufoun, Vlada Darda, nebo Plukovník Bizár bojovali s Antibohem, což je asi nějaký protipól další velmi oblíbené fiktivní postavy jménem Bůh, vyhráli a zachránili město Spiral City za cenu svého nedobrovolného či možná dobrovolného zmizení. Všichni je považovali za mrtvé.

Děj se točí kolem Palicovy dcery jménem Lucy, která musela nedobrovolně tajit identitu svého otce z důvodu své bezpečnosti. Osm let po událostech se zmizením vnukne Lucy neznámý úchyl v parku myšlenku, že její otec společně s dalšími hrdiny možná nejsou mrtví a tak se budoucí novinářka dává do pátrání. Z onoho úchyla se vyklube starý známý Doktor Hvězda. Lucy se dostane do tajné základny svého otce, ve které jí čeká tátův vzkaz, aby základnu zničila, což samozřejmě neudělá a základnu pravidelně navštěvuje, aby záhadu rozluštila.

Uběhly další dva roky, Lucy si konečně dodělala školu, je z ní novinářka a rozjíždí pátrání naplno. A začne ve velkém stylu, jde zkusit získat nějaké informace zřejmě z nejchytřejší bytosti na světě, proradného superpadoucha Sherlocka Frankensteina. Jak příhodné jméno, je pravděpodobně z Londýna, je velmi inteligentní, něco jako zombie nebo nemrtvý ghúl, takže kombinace Sherlocka Holmese a Frankensteina (respektive jeho monstra) celkem sedí. Jenže mladá novinářka neví kde je Sherlock, tak se na něj jde vyptávat do ústavu pro choromyslné padouchy. Ústav svými klienty spíše připomíná obludárium. V sérii rozhovorů se toho Lucy moc nedozví a následuje pokec s mnoha údy obdařeným instalatérem (ano, zní to úchylně, ale pokud si knihu přečtete, tak pochopíte). Od něj se však dozví opět pouhý střípek informací a talkshow může pokračovat s dalším hostem - Minotaurem. Chvílemi na mě komiks působí nudně, jelikož je tam moc zbytečného mluvení a málo akce, ale celé je to vyprávěné z pohledu novinářky, takže se asi není čemu divit.

Už mi začínalo být Sherlocka trochu líto. Komiks nese jeho jméno, je vyobrazen na obálce, neustále ho někdo zmiňuje, ale i když je čtení téměř u konce, zdánlivě hlavní postava se stále neobjevuje. Jako kdybyste si pustili pořad s titulem "Jaromíra Soukupa" a Jaromír Soukup nikde, představa je to pěkná, ale bohužel tohle se nikdy nestane.

V poslední části je konečně hledání po Sherlockovi u konce a z jeho dlouhého autobiografického monologu se nedozvídáme vůbec nic.

Kresba komiksu je velmi pestrá a s některými panely si kreslíř David Rubín vyhrál, například reklamní plakát na televizní seriál Černá Palice na stanici Netfixxx mě pobavil. Způsob vyprávění příběhu i samotný scénář mi přišly velmi pohodové a dovolil bych si říct, že i poněkud infantilní, byť je doporučený věk čtenáře alespoň 14 let. Jako parodie na superhrdinské komiksy tahle kniha funguje dobře, a to především úsměvnými jmény nejen hrdinů, ale i padouchů. Například Cthu-lois, neboli kombinace instalatéra Aloise a Cthulhu, byl parádní a u mě si komiks díky němu získal plusové body. Součástí knihy je i poměrně velká část obsahující skicář s poznámkami obou autorů, což oceňuji, protože je vždy zajímavé sledovat, jak takový komiks vzniká.

Nemůžu si pomoct, ale jméno hlavního superhrdiny Černá Palice na mě působí lehce rasisticky.

Bílá Palice Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku