SHERLOCK HOLMES: PES BASKERVILLSKÝ

10.06.2020

Čeští autoři byli v našich recenzích prozatím opomíjeni, což je škoda, jelikož i mezi nimi je několik, kteří se mohou rovnat se světovou špičkou. Mezi ně rozhodně patří Petr Kopl, který nejen píše scénáře, ale je především skvělý kreslíř. Mimo, hlavně mezi Čechy známá, jeho díla jakými jsou Dechberoucí Zázrak, Štěky broka Špindíry nebo Pérák, je znám i svou komiksovou adaptací světoznámého detektiva Sherlocka Holmese od Aurthura Conana Doyla. Mi se dostalo do ruky jeho zpracování snad nejznámějšího a mého nejoblíbenějšího holmesovského příběhu jménem Pes baskervillský. Již druhé vydání výtisku jsem zakoupil na pražském Comic-Conu přímo od Petra Kopla a rovnou si jej nechal podepsat.

Snad všem známý děj není potřeba nikomu představovat, na přenesení do komiksové podoby a ještě v podání českého autora jsem byl však velmi zvědavý. Svazek je v menším formátu, což mi nevadí, naopak co mě mrzí je fakt, že při manipulaci se mírně odchlipuje folie z přední strany a jdou vidět i bublinky a po odložení při čtení odstávají přečtené stránky. Vazba tedy není nic moc. Jdeme se vrhnout na obsah.

Vše zahajuje autorova předmluva, která je stručná a jasná, což oceňuji, jelikož někteří autoři mívají předmluvu delší než je pak všechen text všech bublin celého komiksu, a to unavuje.

K ději není co dodat, jedná se totiž o převyprávění známého románu. Sherlocka Holmese a jeho parťáka Dr. Watsona navštíví doktor Mortimer z venkova, který by rád získal Sherlockovu lebku nebo alespoň její odlitek. Hlavním důvodem jeho návštěvy však je záhadná smrt sira Charlese Baskervilla, kterou chce po Holmesovi pomoct vyřešit. Zároveň někdo vyhrožuje i jeho jedinému dědici, synovci siru Henrymu. A tak vyšle Sherlock kolegu Watsona, aby doprovodil Henryho a Mortimera do devonského hrabství a pokusil se případ vyřešit. Watson obchází sousedství a seznámí se se sourozenci Stapletonovi, kteří vlastně úplně nejsou sourozenci. Doktor Watson pátrá, detektiv Sherlock Holmes je mezitím celou dobu ukryt na blatech, souseda mu dělá uprchlý vězeň, který je bratrem od služebné a vše se postupně vysvětluje. Mrtvých je na konci poměrně dost včetně ne jednoho ale dokonce dvou psů.

Po epilogu příběhu je obsahem knihy série bonusů. První je ve formě dopisu Sherlocka směrem k doktoru Watsonovi popisující grafické zpracování celého případu s popisem detailů jednotlivých kapitol. Následuje vysvětlení spousty tzv. easter eggů obsažených v komiksu, galerie obálek a jedno číslo novin Daily Gazette, které obsahují i strip Štěky broka Špindíry. Jedná se o zajímavý a velmi povedený autorův doplněk.

Na samotném konci svazku je diorama na tvrdém papíru k vystřižení a ke složení. V pozadí dioramy se tyčí mlhou zahalené baskervillské panství a v popředí sir Baskerville a socha zvířete svírající erb s podobiznou kančí hlavy.

Pěkná až karikaturní kresba mi zprvu moc neseděla, ale po pár stránkách jsem si na ni zvykl a začala mi k tomu perfektně sedět. Příběh je odvyprávěn velmi povedeně a obsahuje i humorné momenty. Koplovo zpracování románu Doyla mě bavilo hodně, jen škoda té vazby. Určitě si ale pořídím i další jeho holmesovky převedené do komiksu.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku