SHI 1 + 2

11.10.2021

Francouzský komiks Shi jsem už před delší dobou zaznamenal v rámci edice "Modrá Crew", kde nakonec nevyšel, i když jsem to bral jako hotovou věc. Možná i díky tomu jsme se aktuálně dočkali českého vydání od nakladatelství Josef Vybíral.

Takže tady nakonec máme knihu velkého formátu, v pevných deskách a musím říct, že přesně takovou péči si Shi zaslouží. Krásná a detailní kresba Josého Homse, jehož tvorbu jsem až doteď nezaznamenal, se může rovnat s tím nejlepším, co se u nás v rámci evropských komiksů objevilo. Perfektně atmosférické je jak ztvárnění viktoriánského Londýna, tak šedavé, politikou a byznysem prohnané současnosti. V komiksu se totiž prolínají dvě časové linie.

Nejprve sledujeme Lionella Barringtona, bohatého ředitele zbrojařské společnosti, který právě uspěl u mediálně propíraného soudu. Rozhodně to ale nebylo vítězství etiky a pan Barrington se brzy dočká zdrcující odplaty. Kontroverzní manažer je díky tomu nejen v hledáčku médií, ale i tajných služeb. No a pak tady máme Londýn roku 1851, světová výstava, která si klade za cíl představit návštěvníkům kulturní i vědecký odkaz celé lidské civilizace. Na scénu se tak dostává cílevědomá Jennifer, která je černou ovcí své snobské a konzervativní rodiny. Jennifer ale nemá problém, i přes odpor a pohrdání svými blízkými, pomoct jiné ženě v nesnázích. Silné ženské hrdinky jsou jakýmsi středobodem celého příběhu a například mužská část zdejší smetánky je vykreslena dost nelichotivě.

Postupně vyplouvají na povrch nikdy nezapomenuté přešlapy, my můžeme zároveň vidět Jennifeřiny staré jizvy a to nejen ty na těle. Její postava tím nabývá uvěřitelnosti a ukazuje nám důvod svého přímočarého a odvážného chování. S klapkami na očích jde proti všem, za tím, co jí připadá správné. Shi je pro mě i díky tomu zatím nejlepší kniha z edice ERB. Zajímavé charaktery, krásná kresba a perfektní scénář, který se proplétá dvěma časovými liniemi. Zápletka ze současnosti tady dostává menší prostor a je do příběhu z devatenáctého století naroubována s citem. Tenhle komiks prostě chytne za srdce a i když se jedná o první dvě čtvrtiny příběhu, byl jsem při čtení posledních stránek spokojený, takto zajímavé rozuzlení jsem nečekal. Doufám, že se pokračování dočkáme co nejdříve.

Když si to po sobě zpětně čtu, chválou jsem tentokrát opravdu nešetřil. Těžko se mi hledají nějaká negativa, pro mě je Shi jedinečný komiksový zážitek a jedno z největších překvapení letošního roku.

Petr


Komiks se v roce 2021 dostal do naší TOP 6 a získal toto bezvýznamné ocenění. :)


Sledovat nás můžete na našem facebooku