ŠNINKLOVA VELIKÁ MOC

14.02.2022

Ještě tady máme jeden velký rest, který musíme dohnat a to je naše slibovaná recenze na Šninklovu velikou moc. Poslední loňský zářez do série Mistrovských děl evropského komiksu a zároveň komiks, na který se vyplatilo počkat.

Dost už ale ohraných marketingových frází, jakkoli upřímně byly myšleny. :) Šninkl vychází v klasickém formátu MDEK. Na fotkách můžete obdivovat mou paperbackovou verzi, takzvaný model s chlopněmi, vhodný například do autobusu. Jak vidíte, ilustrace na přebalu je parádní, jinak to bohužel žádná knižní modelka není a tomuhle krásně nakreslenému komiksu by rozhodně slušel větší formát. Vy si alespoň můžete pořídit knihu v luxusnější pevné vazbě a na dálku se mi posmívat.

Co vás od prvních stránek určitě zaujme, je už zmiňovaná stylová kresba Grzegorze Rosińskiho, kterého u nás můžete znát například díky Thorgalu. K tomuhle originálnímu a z počátku ne úplně jasně zasazenému fantasy se podobný styl ilustrací perfektně hodí. A nebyl by to tradiční evropský komiks, kdybychom se nedočkali spousty odhalených ženských těl, různých proporcí a tvarů. V Šninklovi jdou podobným výjevům a scénám autoři doslova naproti a je úplně jedno, že jsou hlavní hrdina i jeho milovaná G'Wel o dost drobnější a "myšoidnější", než běžný člověk.

Příběh Šninkla J'Ona začíná uprostřed obří bitvy, kterou tenhle drobný otrok, díky velké porci štěstí, přežije a vyhne se i opeřeným dvouhlavým mrchožroutům, ne úplně nepodobným našim supům. Nečekaně nabytá svoboda přináší spoustu nových strastí. Kam dál? Jak si opatřit potravu? No a aby toho na něj nebylo málo, objeví se na scéně tajemný levitující kvádr, který našemu hrdinovi udělí VELIKOU MOC! My tak můžeme sledovat, jak se tahle událost podepisuje na jeho sebevědomí a jak jednoduše si díky svým "schopnostem" získává nové přátele, ale především nepřátele.

Jistě tady (ne náhodou) najdete spoustu drobných odkazů na naši historii a to i z náboženského hlediska. Nechybí ani jakási alegorie na Ježíše Krista, ale to už jsem se pustil do mezinárodních vod, kde neplatí zákazy spoilerů, tak raději plujme nazpět. Šninkl je prostě pastva pro oči i pro duši, nejsou tady hluchá místa, nechybí akce, nemáte šanci se ani na chvíli nudit a stejně by ho mohl kde kdo označit za "artovou sračku". V tomto případě by to ale bylo pro autory to nejlepší ocenění. :) Já se se svým hodnocením taky nebudu držet zkrátka a žasnu nad tím, kolika skvělých přeložených komiksů jsme se loni na českém trhu dočkali a kolik jich tam venku ještě čeká.

Tohle je vyprávění o falešných prorocích, kteří nestojí o pozornost, nenaplněných touhách a věčných bojích mezi zlem a větším zlem. A je tam toho ještě mnohem více, včetně epického zakončení. Za mě jeden z nejlepších komiksů, které se zatím v edici MDEK objevily.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku