STAR WARS: APHRA - CITADELA HRŮZY

25.04.2022

Nějak se u nás na blogu roztrhl pytel s recenzemi na Star Wars komiksy a ta dnešní rozhodně není poslední. Série, kterou u nás vydává nakladatelství Egmont, se opravdu povedla. Nenáročné, akční, ale přitom rozhodně ne hloupé čtení. Samozřejmě, pokud máte vřelý vztah k tomuhle letitému, původně filmovému, universu.

Budu se trochu opakovat, ale vy určitě víte, jak se to říká s tou matkou moudrosti. Opět tady máme pěknou knihu v pevných deskách. Zpracování na jedničku a to i přes absenci přebalu, který mi ale vůbec nechybí. A opět nesmím opomenout stylovou ilustraci na obálce. Tyhle knížky mi prostě dělají radost a to jak v knihovničce, tak v batohu při cestách do práce. Dvě stě padesát stránek navíc není vůbec málo a jsem rád, že zde nedochází k žádnému zbytečnému rozdělování, právě naopak. Za svoje peníze dostanete opravdu slušnou porci kvalitního Star Wars komiksu, ale to už zase trochu předbíhám.

První ze dvou povídek nese název Aphra a modří už určitě vědí. Naše stará známá doktorka Aphra se v sérii rozhodně neobjevuje poprvé a musím uznat, že mi tahle pomocnice Darth Vadera hned od začátku padla do oka. Společně se svými drsňáckými droidy vypadá jako pravý opak Luka Skywalkera a myslím, že by moc ráda slyšela legendární větu: "Já jsem tvůj otec!" Nejdříve si ještě dovolím pochválit perfektní kresbu, která nepůsobí ani trochu genericky a moc se mi líbí stylizace jednotlivých postav i použitá barevná paleta.

V ději se chvílemi vracíme do minulosti. Můžeme díky tomu sledovat, že Aphra není žádné ořezávátko a dokáže být nelítostná. Už za svých studentských let měla dost pohnuté vztahy s rodiči, učiteli, ale nevážila si ani nejbližších přátel. Jediné, po čem v životě prahne, je vlastní zisk a trocha toho uznání.

Putování za krystalem Odru Aspectu je vlastně jen záminkou pro to, abychom mohli sledovat setkání a do jisté míry i sblížení Aphry s jejím otcem. Jejich vztah nebyl nikdy růžový, je tady spousta vyřčených i částečně zapomenutých křivd z minulosti. Ty se pak ve vypjatých situacích dostávají na povrch. Tohle je opravdu pohodové čtení, ve kterém nechybí spousta zajímavých náhledů do minulosti galaxie, akčních scén, ani dobře napsaných dialogů. Je ale na čase se posunout, protože zhruba v polovině knihy přichází na řadu druhý příběh s názvem Citadela hrůzy. Zajímavě, možná až trochu zvláštně se v něm střídají styly kresby. Navíc se tady vrací na scénu náš starý známý Luke, který se ale pořád hledá a teprve čeká na svůj výcvik. Samozřejmě nechybí ani Aphra, které je tak věnována celá kniha. Osudy těchhle dvou se prostě musí protnout a kde jinde, než v baru na Vnějším okraji. A nakonec jim nezbyde, než své síly spojit, protože Citadela hrúzy je místo, které dost vyčnívá ze světa Star Wars a nabízí skoro až vampírskou podívanou. 

Nebudu vám vyzrazovat více z příběhu a raději se přesuňme k závěrečnému resumé. Postava Aphry je natolik zajímavá, že dokáže táhnout skoro celou knihu a jsem rád, že si ji autoři série tak oblíbili. Zatím mě žádný ze série komiksů nezklamal a dokonce mě takhle z hlavy nenapadají ani nějaká hluchá místa. Akce i styl vyprávění mají častokrát blízko k filmovým blockbusterům a jindy například ke skvělému Mandalorianovi. Tak či tak, tahle kniha má opět moje doporučení.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku a nebojte, jsme na světlé straně síly