STAR WARS: MOŘE V PLAMENECH - PEVNOST VADER

13.06.2022

Už jste viděli první díly Obi-Wana? Aha, ony už jsou venku čtyři. :) Já jsem si zatím nechal odstup, počkám si na čtvrtou řadu a pak to zkouknu za víkend. Třeba se mi mezi tím podaří dohrát Fallen Order a přesvědčit mého redakčního kolegu Filipa, aby se podíval alespoň na původní trilogii. Shame on you Filip, the fén, shame on you! No, ale já jsem taky pěkná ostuda, protože se až dnes dostávám k recenzovaní tohohle špalku.

A jak říkám, je to teda pořádný špalek. Přes tři sta stránek komiksu bych se nebál označit za omnibus a musím uznat, že egmontovská Star Wars série rozhodně nešetří na obsahu. Ceny komiksů většinou v recenzích neřešíme, ale 599 jako doporučená cena je opravdu velkorysá nabídka a to ani nemluvím o reálných cenách na eshopech. Opět tady máme krásnou obálku s epickou kresbou, parciálním lakem a celá kniha vypadá jednoduše skvěle. To samozřejmě platí i pro zbytek série a zmiňuji to vlastně v každé recenzi, ale znáte to, opakování je matkou moudrosti.

Když už jsme u toho Obi-Wana, jeho epický souboj s Anakinem, respektive Lordem Vaderem, vykopává tuhle epickou jízdu v příběhu Moře v plamenech. Jasně, pokud je pro vás fanservice sprosté slovo, asi se budete ušklíbat, ale já si tenhle komiks právě díky tomuhle pomrkávání užívám hned od prvních stránek. Dost ale bylo vzpomínání, Darth Vader se musí ujmout svého úkolu a za pomocí skupiny inkvizitorů potlačit odpor proti Impériu, což je pro něj vlastně dost stereotypní úkol. Nic se nedá dělat, Senátor Palpatine chce opět demonstrovat sílu Impéria, Hvězda Smrti ještě není hotová a tak nezbývá, než všechny, byť jen případné, nepřátele zastrašovat postaru světelnými meči a blastery. Tím Mořem v plamenech je tady myšlen vodní svět planety Mon Cala. Moncalamariánští obránci se ale nemají v plánu vzdát a tak nás čeká spousta heroických momentů, které by klidně snesly filmové zpracování.

Musím opět vyzdvihnout a pochválit kresbu, která je prostá jakýchkoli pokusů o "fotorealističnost", což jsem vyčetl některým předchozím knihám z téhle série. Nevadí mi, když postavy vypadají jako herci z filmové ságy, ale rozhodně mi více sedí klasická komiksová stylizace. Takhle by měly vypadat komiksové Star Wars a neplatí to jen pro kresbu, ale i scénář, který podle mě potěší většinu fanoušků. Konkrétně se bavíme o čtyřech scénářích, protože přesně tolik povídek tahle kniha obsahuje.

Po úvodním Moři v plamenech nás čekají dvě kratší povídky, abychom se nakonec dostali k epické Pevnosti Vader. Nevím proč, ale zrovna Vaderovké komiksy mě v téhle sérii bavily nejvíce, mám rád jeho odhodlanost a neústupnost a tady mu ještě konkuruje například temný lord Darth Momin. V kratší, ale o to údernější povídce Nebezpečné území zase můžeme blíže sledovat těžký úděl guvernéra Tarkina a jeho dost nezdravě soupeřivý vztah s Vaderem. Ale nebudu vám raději spoilerovat příběh a pomalu se uchýlíme k závěrečnému zhodnocení. Atmosféra knihy má blízko například k skvělému Rogue One a stejně jako povedený film, bych si tuhle sadu Star Wars příběhů s Darthem Vaderem klidně dovolil doporučit i čtenářům, kteří neusínají vedle lampičky ve tvaru mistra Yody.

Autorům se opět podařilo přinést akční, čtivou a hlavně zábavnou sérii komiksových příběhů s Darthem Vaderem v hlavní roli. Průběžně jsem se rozmýšlel, jestli udělím čtyři, nebo pět žehliček, ale nakonec jsem se rozhodl, že na to plné hodnocení si v téhle sérii ještě počkáme. Co třeba chystaná Smrt naděje?

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku