STAR WARS: POPEL JEDHY - VZPOURA NA MON CALE

21.02.2022

Star Wars komiksů není na českém trhu zrovna málo, postupně se objevily omnibusy s klasickými příběhy a dokonce i komiksový časopis. Fanoušků Star Wars, je tady také požehnaně, a kde je poptávka... však to znáte. Série od Egmontu ale vyčnívá a ptají se mě na ni i přátelé, bublinovou literaturou nepolíbeni. Tak bychom se mohli i u nás na Iron Comicsu na jeden takový SW komiks podívat.

Vydání téhle série je příkladné, klasický formát, pevná vazba bez přebalu a hlavně parádní kresby na obálce. Pokud jste velcí fanoušci Star Wars, asi se vám tyhle knihy nebude chtít zasouvat do knihovny a raději si je někde vystavíte. Takže tady máme pěkně zpracovaný komiks o téměř 300 stránkách. To není špatný základ a chtělo by to více podobných sérií, které navíc neurazí ani velmi férovou cenovkou. Konec teleshoppingu. :)

Začíná se nám tady totiž rozvíjet velmi zajímavý příběh, který ocení asi každý fanoušek původní trilogie. Chrabrý rytíř jedi Obi-Wan Kenobi má jediný cíl, ochránit mladého Luka Skywalkera před nástrahami jeho dospívání. Samozřejmě si pod tím nesmíte představovat vaši pubertu doprovázenou rvačkami na lokální diskotéce. Luke je od mala velkým fanouškem létání ve všemožných strojích a vypadá to i na menší dávku exhibicionismu, protože jeho malí kamarádi dokážou každou sígrovinu řádně ocenit. Obi-Wan to prostě se svými dobrými úmysly nemá lehké a v jeho počínání mu nepomáhá ani Lukův strýček, který se mladíka snaží udržet co nejdále od veškerého "Jediovství", jestli tedy takové slovo vůbec existuje. :)

Perfektní alegorie na mladého Anakina, to prostě musí každý fanoušek ocenit. I já jsem si chrochtal blahem, i když mi bohužel úplně nesedla kresba. Tohle je podle mě největší Achillova pata jinak ultimátního fan service komiksu. Po velmi uspokojivém úvodu se děj posune o mnoho let dopředu. Luke, Leia a Han hledají spojence mezi partyzány na měsíci Jedha a v druhé polovině se pak přenesou na oceánskou planetu Mon Cala. Spousta akce, známých i nových postav, příběh, který chcete a potřebujete znát. Ale vizuální stránka je prostě stranou toho, co považuji za vkusnou kresbu/ilustraci. To je věc, nad kterou jsem se nejdříve musel povznést, abych si celý příběh užil. Přiznám se ale, že na konci knihy už jsem vlastně dávno žádnou kresbu neřešil a užíval si skvělou SW jízdu. Tohle jsou totiž přesně ty příběhy, které chtějí fanoušci SW universa probírat s kamarády v hospodě u piva. Takže, nakonec vlastně velká spokojenost.

Zvedám ruku s nataženým palcem, který nakonec míří nahoru, i přes mírné rozpaky nad kresbou, která se mi úplně netrefila do vkusu. Fanoušci Star Wars musí být spokojeni a nikomu jinému bych tenhle komiks a vlastně celou egmontí sérii ani nedoporučoval, jakkoliv je podle mě povedená.

Petr


Za poskytnutí komiksu na recenzi děkujeme společnosti FYFT.cz, zakoupit si ho můžete na jejich e-shopu. A nebo by vás spíš zajímala 15x15x15 Rubikova kostka


Sledovat nás můžete na našem facebooku