STAR WARS: SMRT NADĚJE - ZTRESTÁNÍ SHU-TORUNU

19.12.2022

Recenzování Star Wars komiksů je už pro nás na Iron comicsu jakýsi evergreen. Asi žádná série se u nás nedočkala recenze tolika knih a můžou za to dva důležité aspekty. Zaprvé je komiksová Star Wars série od Egmontu opravdu povedená a ten druhý aspekt snad pochytíte v dnešním článku.

Znovu a znovu se rozplývat nad kvalitním zpracováním knih asi nemá cenu. Pevná vazba, parciální lak, kvalitní tisk, tady prostě nemám co vytknout a opět musím pochválit i pěknou ilustraci na obálce. Celá série se mi navíc pomalu nevejde do knihovny, takže si pro ni asi vyhradím speciální místo. Samozřejmě ani v tomto díle nechybí ani seznam doposud vydaných knih a praktická časová osa, která vám ukáže, mezi kterými filmovými událostmi se jednotlivé komiksy odehrávají. Ale raději už se pojďme podívat, jak se mi komiks Smrt naděje - Ztrestání Shu-Torunu líbil.

Začínáme kratším příběhem s názvem Letmé setkání a už je to zase tady. Celá galaxie je ve válce, rebelové zničili hvězdu smrti, Darth Vader chce zničit povstalce, Luke se tomu snaží zamezit a Sana Starros by na tom všem chtěla zbohatnout. Počkat! Sana kdo? Hned ze startu musím pochválit opravdu velmi povedenou kresbu, kterou úvod knihy oplývá. Z mých předchozích recenzí už určitě víte, že jsem nebyl vždy úplně spokojený právě s grafickým ztvárněním některých epizod téhle komiksové série, ale tady se dočkáváme toho lepšího, co jsem měl možnost vidět.

Všichni tři zmiňovaní se pak setkávají na Hradreeku, což je území na Vnějším okraji, na kterém se právě odehrávají závody kluzáků. A byla by to opravdu nevyužitá příležitost, kdyby se při všech těch úvodních přestřelkách a výbuších nedostal Luke právě do jednoho z kluzáků. Aby toho nebylo málo, závodu přihlíží i samotný Darth Vader, který se od Sany Starros snaží získat vzácný světelný meč Dartha Artiuse. Krátká, ale úderná povídka otevírá knihu ve velkém stylu a myslím, že tady musí být každý fanoušek Star Wars nadmíru spokojen.

Smrt Naděje, která následuje jako druhá v pořadí se mi svou kresbou ze začátku do vkusu vůbec netrefila, na druhou stranu je plná vesmírných bitev, které vypadají epicky. Povstalci se sice zmocnili moncalamarianské flotily, ale kvůli zradě královny Trios v ní prakticky zůstali uvězněni. Na pomoc Lukovi a Leie se vydává Han Solo ve svém Millennium Falconu a nezalekne se ani střetu se samotným Vaderem. Tohle je opět akční jízda, které nechybí uspokojivé finále a dokonce se opět setkáváme s pašeračkou Sanou Starros. Nebudu vám ale prozrazovat více ze samotného děje a přesuňme se k třetímu příběhu s názvem Ztrestání Shu-Torurnu, který by měl představovat rebelskou odplatu za zradu královny Trios.

Povstalci v čele s generálkou Leiou už nechtějí jen vyčkávat a chystají strategickou ofenzivu proti Shu-Torunu. Velké plánování útoku jsme mohli samozřejmě vidět už před zničením Hvězdy smrti, stejně je zajímavé sledovat, jak se naši hrdinové připravují k úderu a každý z nich má trochu jinou motivaci. Cíl ale zůstává jediný a to napáchat škody na Imperiální infrastruktuře a získat co nejvíce stoupenců na svou stranu. Opět nechybí spousta zdánlivě beznadějných situací a vyprávění neztrácí ani na chvíli své poutavé tempo. Kresba tady sice osciluje mezi občas dosti kýčovitým zobrazením postav, ale na druhou stranu tady spousta poutavě vyobrazených akčních scén, především těch vesmírných. Já jsem se navíc ani u jedné z povídek nenudil a celou knihu jsem zhltal doslova na jeden nádech. Tohle je přesně ta nálož Star Wars komiksu, kterou si vždycky rád přečtu a po nějaké době se k ní určitě vrátím, stejně jako k původní trilogii. Smrt naděje - Ztrestání Shu-Torunu totiž patří mezi ty nejlepší knihy z Egmontí série a já se nemůžu dočkat, jaké příběhy ji budou napřesrok následovat.

Petr 


Sledovat nás můžete na našem facebooku . Ať vás provází Síla!