STAR WARS - VRCHOLNÁ REPUBLIKA: NENÍ STRACHU

19.05.2023

Pěkný večer, ráno, nebo třeba dobrou chuť, pokud zrovna obědváte, naši milí čtenáři. Je právě 00:45 a já začínám psát tuhle recenzi na první komiks ze série Star Wars - Vrcholná Republika. O publikacích z tohohle kultovního universa jsme se u nás rozepsali až až, ale dnes se podíváme na něco úplně nového a snad i stejně povedeného.

Zpracování je vlastně totožné jako u dosavadně vydávané Egmontí série Star Wars, až na to, že knihy mají cca poloviční obsah. Jinak vás opět čeká plně barevný komiks v pevné vazbě bez přebalu, se stylovou ilustrací na obálce. Vrcholná republika navíc velikostně pěkně ladí s předchozími knihami, a tak můžete plynule pokračovat ve vaší Star Wars sbírce. Ale dost už bylo formalit, pojďme se raději podívat, co si pro nás autoři připravili.

Vrcholná Republika, neboli High Republic, je období vzdálené cca 200 let před první epizodou. Zlatá éra rytířů Jedi, kteří se starají o ochranu galaktické republiky a jejich hranic. Nové příběhy by se samozřejmě neobešly bez nových hrdinů. V tomto případě je nám hned na začátku představena mladá padawanka Keeve a její mistr Sskeer. A začínáme pěkně zostra, přímo uprostřed záře světelných mečů. Keeveina závěrečná zkouška sice vůbec nejde podle plánů, ale Keeve i tak prokáže své dovednosti a odvahu, takže je pasována na rytířku řádu Jedi.

Není strachu příběhově předcházejí dvě už dříve vydané knihy, ale nemůžu říct, že bych se bez nich v komiksu nějak ztrácel. První dojmy jsou totiž celkově velmi dobré. V první řadě chválím parádní kresbu, která se řadí k tomu nejlepšímu z předchozí Star Wars série od Egmontu. Přesně takovýto styl mi k příběhům z tohohle velepopulárního universa sedí nejlépe. Především se nesnaží o kýčovitou realističnost, což některým dříve vydaným komiksům trochu uškodilo.

Horší je to ale se samotným příběhem a vůbec celkovou atmosférou komiksu. Autoři dostali možnost vytvořit úplně nový úsek dějin světa Star Wars a místo toho aby upustili uzdu fantazii a přinesli něco vtipného a osvěžujícího, vlastně se zuby nehty drží zaběhlých postupů. Z postav Jediů mě nezaujala Keeve, Avar Kriss ani ještěří mistr Sskeer, což jsou v podstatě všichni hlavní protagonisté, a to, přiznejme si, není moc dobrý vstup do nové série. Částečně je to způsobeno tím, že je kniha prakticky rozdělena na dva svazky a ten druhý mě teprve čeká.

Spousta fanoušků Star Wars bude mít nejspíše problém se zasazením komiksu právě do období Vrcholné republiky. I já dávám přednost příběhům, které zaplňují mezery mezi jednotlivými díly filmové ságy. Na jednu stranu musím pochválit perfektní řemeslnou práci, která ale jasně převyšuje celkový dojem z mdlého příběhu, nevýrazných a nezapamatovatelných postav. Uvidíme co přinese pokračování, na které se podíváme zanedlouho.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku