STAR WARS: VYVOLENÝ - SVĚTLO POHASÍNÁ

05.07.2022

Asi už jste si zvykli na to, že se na našem skromném blogu tu a tam objeví recenze komiksu z Egmontí Star Wars série. Posledně jsme tady měli velký opus Dartha Vadera a já vám hned na začátek dlužím omluvu. Respektive ji dlužím svému redakčnímu kolegovi Filipovi, o kterém jsem napsal, že neviděl ani původní trilogii. Není to pravda, jednou si prý pustil Novou naději a u toho žehlil, takže si toho moc nepamatuje, ale poprosil mě, abych to zmínil. Já doufám, že jsem si to u něj vyžehlil a zároveň dneska nadělím co nejvíce žehliček.

Znovu vám popisovat, jak se tahle kniha bude vyjímat mezi zbytkem série, asi nemá smysl. I když, spíše vám mezi ostatní knihy perfektně zapadne, než aby se vyjímala, ale chápeme se, ne? :) Pevná vazba, takřka 260 stránek kvalitního papíru, a k tomu obálka se stylovou kresbou Dartha Vadera. Celá Egmontí sbírka je prostě taková ultimátní náplň knihovny každého fanouška Star Wars a to za velice příznivou cenu. Ok, konec teleshoppingu, zpátky na Zemi, nebo v tohle případě spíše na Mustafar.

Právě na Mustafaru totiž skončil jeden z nejslavnějších duelů v dějinách Star Wars. Mistr Obi-Wan pomalu ale jistě ztrácel moc nad svým věčně vzpurným padawanem, aby jej nakonec musel svým světelným mečem rozpůlit, stejně jako dříve Darth Maula. Jak se říká: "Co tě nezabije, to tě posílí." A tady se to naneštěstí vyplnilo na 150%, protože Palpatine se okamžitě chytí své příležitosti, respektive Anakinových ostatků a nechá stvořit mocného Darth Vadera. Nečekejte ale přemíru vděku, jakmile Vader zjišťuje, že je jeho žena mrtvá a to konkrétně jeho přičiněním, dostává se opět do ráže. Palpatine má nejen silné argumenty, ale i mocné blesky, takže se Darth Vader brzy vydává na svou první sithskou misi. Získat krystal do svého nového světelného meče.

To by k nastínění úvodního příběhu stačilo. Asi je vám jasné, že Vyvolený se odehrává po třetí epizodě, která podle mě patří mezi to nejlepší z moderních Star Wars. Opět musím pochválit stylovou kresbu, které to sluší především ve vypjatých situacích a akčních scénách. V prvních chvílích vyprávění opravdu letí rychlostí Millenium Falcon a já skoro nestačím otáčet stránky. Čeká nás setkání Dartha Vadera s přeživším jedi Kirakem Infil'a na říčním měsíci Al'doleemu. Asi vám už bude dopředu jasné, jak tenhle střet dopadne. Vader ukazuje nejen svou ohromnou sílu, se kterou se nemůže rovnat ani trénovaný jedi, ale zároveň krutost, díky níž bez mrknutí oka zabije nebohé civilisty.

Druhý příběh s názvem Světlo pohasíná navíc přímo navazuje a Vader se v něm chopí role velitele inkvizitorů a chystá se vyhledat další přeživší Jedi, kteří by mohli narušit velkolepé plány impéria, ať už za pomoci síly, nebo archivů jedijského vědění. Poslední kratší povídka Pravidlo pěti nám pak opět v rychlém tempu ukazuje pokus o atentát na Vadera a jeho neutuchající chuť po pomstě i za cenu ztráty... Teď už asi zbytečně moc spoileruju. :)

Těch 260 stran uteče rychleji, než holka z rande s mým redakčním kolegou Filipem. Takže opravdu rychle. Nečekejte žádné nekonečné dialogy, tohle je akční komiks, který perfektně popisuje události po třetí epizodě. Fanoušci Star Wars si samozřejmě přijdou na své, ale v tomhle případě bych se nebál ani doporučení pro všechny milovníky kvalitních komiksů.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku