STAR WARS: VZESTUP KYLA RENA – ODDANOST

29.08.2022

Ok, měli bychom si spolu jasně definovat, kterou část filmové "devítilogie" považuju za tu nejslabší. Ano, cé je správně a to vám ani nemusím sepisovat možnosti. Protože když jsem byl v kině na prvním filmu z nové trilogie, odcházel jsem vlastně docela spokojený, ale to jsem ještě nevěděl, co si pro mě producenti, scenáristé a režisér připravili do dalších let. Na druhou stranu musím uznat, že seriály z produkce Disney měly svoje kouzlo, ale tohle všechno není předmětem dnešní recenze a na komiksovou knihu Star Wars: Vzestup Kyla Rena - Oddanost se samozřejmě pokusím podívat bez jakýchkoli předsudků.

Znova se rozepisovat o tom, jak se Marvelu, potažmo českému Egmontu daří udržovat tuhle sérii, asi nemá smysl. Star Wars komiksy jsou prostě ozdobou mojí knihovničky a okupují VIP místečko vedle Legend Marvel od nakladatelství Crew. Takže tady opět máme pěkně zpracovanou knihu v pevné vazbě bez přebalu a myslím, že přesně tohle praktické zpracování se nemusí za nic stydět. Osobně s komiksy často cestuji a Egmontovské Star Wars toho opravdu dost vydrží. Tak formality a technikálie máme za sebou, teď se pojďme ponořit do příběhu.

Na začátku máme možnost sledovat Mladého Bena Sola, který má všechny předpoklady stát se uznávaným rytířem Jedi a udržovat rovnováhu v galaxii. Jak už ale z historie Star Wars víme, každý si tu rovnováhu vykládá trochu jinak. Nebudu ale zbytečně přeskakovat, Ben se účastní misí společně se svým strýcem Lukem a my díky tomu můžeme sledovat vývoj a hlavně razantní proměnu jejich vztahu. Ben se svým přátelům z řádu Jedi poměrně rychle odcizí a to hlavně díky urputnosti a pýše, podobné té, kterou se v mládí nechal ovlivnit i jeho děda Anakin. Benovým mentorem se tak pomalu stává Snoke a hlavním cílem řád Renovských rytířů a tady asi každého fanouška Star Wars napadne otřepaná fráze "historie se opakuje".

Musím v první řadě vyzdvihnout velmi pěknou kresbu, která se řadí mezi ty hezčí komiksy z Egmontí Star Wars série. Líbí se mi i poměrně přímočarý a čtivý způsob vyprávění. Přeci jen, jedná se především o akční komiks, který musí co nejlépe vyplnit část období mezi epizodami šest a sedm a v tomhle mu asi nemám co vytknout. Je potřeba si ale přiznat důležitý fakt, že tyhle komiksy jsou primárně určeny Star Wars nadšencům. Samotný příběh tedy není nijak nápaditý a Benův přechod k temné straně síly působí místy až banálně. Pokud nejste fanoušci nové trilogie, nebo vám, stejně jako mi, sedl jen první díl, jsou pro vás v knihkupectvích rozhodně lepší Star Wars komiksy a dovolím si říct, že těch bude většina. :) Ale možná jsme se až zbytečně moc zdrželi u úvodního příběhu téhle knihy, který ale není jediný.

Druhý příběh s názvem Na kraji galaxie začíná v osadě Černá věž, kde se daří všelijakým pochybným obchodníkům, jejichž "sortiment" se většinou pohybuje až za hranou černého trhu. Tady už kresbu tolik nepochválím, především, když se dostane na scénu Han Solo chystající se na lov sarlacca, tenhle vizuální styl ikonicky známým postavám vůbec nesluší. Neoslovil mě ani způsob vyprávění, neustálé skoky v ději a kadenci, s jakou nám autoři servírují další a další postavy. Na druhou stranu mě potěšilo setkání s doktorkou Aphrou a jejím krvelačným droidem, který mi zase vykouzlil úsměv na tváři.

Poslední třetinu knihy pak vyplňuje příběh s názvem Oddanost a setkáme se v něm se všemi známými hrdiny odboje z nové trilogie. Stejně jako u předchozí kapitoly i tady se nacházíme v období mezi osmou a devátou epizodou a tohle prostě nejsou Star Wars v nejlepší formě. Kresba je tentokrát opravdu povedená a atmosférická, ale co na plat, když jsem knihu dočítal spíše ze setrvačnosti. Osobně budu rád, když se komiksová série bude držet spíše období okolo původní trilogie, nebo prequelů. I když je tady vidět spousta poctivé práce, příliš jsem se u čtení nebavil a to nejsem nějaký zarytý odpůrce nových filmů. Dneska to tedy bude za tři žehličky a to ještě přimhouřím jedno oko díky dobrým vyhlídkám na Doktorku Aphru, která nás čeká příště.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku