STORM: KRONIKY PANDARVE

16.11.2020

Další recenze nás zavedla do 80. let, kam se datuje vznik komiksu Storm. Samotný děj se odehrává v daleké budoucnosti. Jedná se o klasické sci-fi se spoře oděnými ženami, nabouchanými hrdiny, prapodivnými monstry a záhadnými místy. Prostě typické osmdesátky tak, jak je známe. Kroniky Pandarve obsahují celkem pět navazujících příběhů na téměř 250 neošizených stránkách.

V první knize Piráti z Pandarve, se ihned na začátku nedobrovolně přenese náš hrdina Storm se vzezřením jiného hrdiny osmdesátých let Davida Hasselhoffa z planety Země na vzdálenou planetu Pandarve, a tak začíná jeho vesmírné dobrodružství. Měl štěstí v neštěstí, že v tom není sám, protože společně s ním byla přenesena i jeho zrzavá společnice.

Pytlačení v kosmu vznášející se velryby pod záštitou staršího chlápka Ranna však zapříčiní rozdělení Storma a Zrzky, která se ztratí a najdou ji až posluhové velkého vládce Marduka. Hlavní hrdina se dostane na planetoid obývaný lovcem a jeho rodinou, kde zjistí, že místo bylo napadeno piráty, obyvatelé vyvražděni a lovcova dcera byla unesena a je prodávána do otroctví. Aby ji zachránili, nechá se prodat do otroctví samotný Storm. Mezitím ze Zrzky chce vládce Pandarve udělat svou ženu, aby přilákal Anomálii, jak zove hlavního hrdinu, kterého potřebuje k transformování linie moci prostoru a času, jelikož patřil do vesmíru existujícího před miliony let a je tak nabitý neskutečnou energií. Že to zní celé dost debilně? Možná, ale je to celkem zábava. Stormovi se podaří přesvědčit ostatní otroky z vodního dolu, kde fárali, ke vzpouře a podaří se jim uniknout. Po cestě ukořistí pirátskou loď, a tak se z něj stane její kapitán s jediným cílem, a to zachránit Zrzku.

Jak zjistíme hned v druhém sešitu, velení pirátské lodě mu moc dlouho nevydrželo a byl svržen a nakonec je i zajat teokratem Mardukem, jehož krutovládu se ze všech sil snaží narušit rebelové revolucí, byť zatím marně. Storm a Zrzka se dají konečně zase dohromady a společně s bývalým červeným havířem Nomádem unikají z labyrintu smrti. Nechci spoilovat všechny části komiksu, ale vězte, že hlavní hrdinové poznávají různá další zákoutí planety Pandarve, která je plná dobrodružství a stejně jako Storm a jeho parta se ani čtenář rozhodně nenudí. Kupříkladu že se šachy vyšvihnou na první místo pomyslného žebříčku oblíbenosti společenských her na cizí planetě, to by čekal asi jen málokdo.

Nenechte se zmást, dílo bylo sice napsáno již před téměř čtyřiceti lety, ale obsahuje skvělé a nápadité momenty a náramně baví i v aktuální době. Zápletky jsou trochu jednodušší a myšlení postav je chvílemi slaboduché, ale přesto je to zábavné a autoři si s fantaskními postavami pořádně vyhráli. Vyzdvihnout musím především kresbu, která má do moderního pojetí komiksů sice daleko, ale to je na tom to krásné, jednoduše řečeno je naprosto skvělá a lahodí oku. Zaslouženě se kniha řadí mezi Mistrovská díla evropského komiksu.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku