STRAŠÁCI

19.04.2022

Znáte ten pocit, když se v noci vzbudíte a vaše noha přesahuje hranu postele. Jediné, co vás v tu chvíli zajímá, je, jestli ta ruka, která vás chytne bude slizká, nebo chlupatá. Jedno je vám totiž jasné, bude to sakra bolet. Takový strašák pod postelí nebude žádné ořezávátko a nejspíš vás ani nenechá vykřiknout. My si tedy hned v úvodu můžeme odpovědět na otázku: "Jsou Strašáci dětský komiks?"

-Ne!

No vidíte a ani to nebolelo.

Velký formát a pevná vazba bez přebalu, to je příjemný standard, kterého je dobré se držet. Nedávno jsme se podívali na jiný pěkně zpracovaný komiks od nakladatelství Zanir a je vidět, že se tohle vydavatelství rozhodlo vydávat komiksové knihy opravdu poctivě. Většinou se nad tím nepozastavuju, ale musím pochválit i velmi vstřícně nastavenou cenovku. Co už tak moc pochválit nemůžu, je poměrně nepřehledná kresba, která mě především v úvodu dost vytrhávala z děje. Celá stylizace má blíže k nějaké zběsilé manze, než většině evropských komiksů.

Celý příběh začíná během výslechu malého Elliotta, který nejspíše nedávno prožil traumatizující zážitek. Vracíme se tedy o měsíc nazpátek, do Elliottova dětského pokoje, kde si náš hrdina pod peřinou za svitu baterky čte knihu o strašidlech. Jeho rodiče jsou znepokojeni a nemají pochopení pro chlapcovu bujarou fantazii. Přeci jen jedno strašidlo ve skříni a k tomu pes procházející zdí, to už je na zvážení návštěvy psychologa. Bohužel, tenhle večer bude osudný a velmi brzy všichni na vlastní kůži pocítí, že Strašáci nejsou milí skřítkové, kteří vám škodolibě schovávají hračky. Ale vraždící monstra toužící po krvi a odplatě.

Celou dobu jsem si během čtení lámal hlavu, jestli je tenhle komiks spíš horor, nebo mysteriózní thriller. Krve i zabíjení je tady dost a uprostřed toho malý chlapec, kterému se v okamžiku obrátil život naruby. Pocit strachu, nebo úzkosti se ve mně ale nedostavil a to hlavně díky velkému množství akce, která navíc, jak už jsem psal výše, není vždy úplně přehledná. Možná je to záměr a autoři takto maskují násilí aby komiks zpřístupnili i mladším čtenářům. Všechno ale pěkně odsýpá a i když tohle zrovna není můj šálek čaje, nemusel jsem se do čtení nutit a příběh jsem si užil na jeden zátah. Není tady bohužel moc prostoru pro důkladnější seznámení s hlavními postavami. Celá druhá polovina knihy totiž představuje velké finále, které se opět nese v akčním duchu a... Cože? Je tady konec! Tak tohle byla sakra rychlá jízda, asi si ji budu muset dát ještě jednou.

Žánrově obtížně zařaditelná zběsilá akční jednohubka. Myslím, že těchto šest slov vystihuje Strašáky docela přesně. Já jsem asi čekal o něco méně akce a o dost více "strašení". No jo, fialky nejsou dost fialové a slanečci jsou přesolení, to jsem celý já. :)

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku