SUDETENLOVE

15.03.2024

Když jsem uviděla knihu s názvem Sudetenlove, okamžitě jsem, psíma očima, urgovala Filipa, aby nám zařídil tento krásný počin na recenzi. Víte, nevybírám si knihy s úplně lehkým a bezstarostným tématem. A tohle není výjimka, téma Sudet v mnohých z nás doznívání i nyní, několik desítek let po tom, co se to všechno stalo. Ať už se jedná o zapšklost lidí, jejich smutek a možná i radost. Stále to rezonuje.

V této knize se podíváme na jeden z mnoha příběhů, které se staly, troufám si napsat, že se jedná o skutečné události. První stránky nám odhalují zdánlivě obyčejnou ale velmi vymluvou kresbu. To, že je na první pohled obyčejná, nemění nic na tom, že se k tomuto příběhu hodí. Setkáváme se s Fritzem, původem Němec, a krásnou Hedvikou - Českou, která s kamarádkou lyžuje. Začíná to hezky, mladí lidé, setkání z očí do očí, nevinná koulovačka, rok 1937 a všechno je zvláštní, přicházejí špatné zprávy, ale mladým a zamilovaným to nevadí. Naše krásné hrdličky randí, a rok se pozvolna přelévá v ono nešťastné období před počátkem druhé světové války. S ohledem na nešťastný vývoj událostí odjíždí Hedvika za babi do Belgie a jelikož Fritz je tak zamilovaný, že jej nenapadne nic jiného, než se za ni vydat, na kole. Ano správně, na jízdním kole.

Každý romantický nápad končí jinak, než si představujeme. Dobře ne každý, ale možná 90 % z nich ano. Esesmani totiž nesdílí romantiku s Fritzem a odvedou si ho do svých řad, aby jej naučili správné německé důslednosti a řádu. Mezitím se Hedvika vrátí a pátrá po své lásce. To už je ale situace vyhrocená jinak a v Sudetech není příliš bezpečno. Fritzovi se podařilo utéct i díky tomu, že uměl rusky a dotáhnout to tak až k velkým ruským hranicím. Zatímco Heda byla s rodinou odvezena do tábora. Ani jeden to neměli lehké. Každý bojoval na své frontě. Ale jak dobojovali? To už si musíte přečíst sami.

Komiksu dávám 5 z 5. Ačkoli si toho moc nepřečtete, alespoň to pohladí vaši fantazii a oči. Kresba je opravdu povedená. Každý si dokáže představit to své. Příběh, který nepotřebuje slova - asi tak bych to řekla. Nutno říct, že mi komiks lehce připomněl knihu "Vězňova žena", která teda byla s podobným příběhem. Jinak to bylo opravdu povedené a pěkné.

Kristýna


Sledovat nás můžete na našem facebooku