SUPERMAN: RUDÁ HVĚZDA

30.10.2020

Dosud jsme o něm nepsali, ale zná jej skoro každý. Dítě, které ve své kosmické lodi přistálo na farmě v Americe. V dospělosti oděn do modrého pyžama s červeným závojem a s typickým S na hrudi. Takto jej známe z drtivé většiny příběhů a je to už nuda. Co by se ale stalo, kdyby se mu povedlo přistát v Putinově Rusku? Teda ve Stalinově Sovětském svazu, Vladimir by Supermana nepotřeboval, sám k němu přece nemá daleko. Alternativa počátku muže, vlastně soudruha z oceli v srdci Sovětského svazu je přinejmenším zajímavá.

Začínáme v období studené války ve k smrti vyděšené Americe, kde se právě dozvěděli o existenci onoho na ukrajinském družstvu vychovaného humanoidního mimozemšťana, který maximálně koná pro dobro socialismu. Na druhé straně zeměkoule pro změnu frčí propaganda tohoto muže se srpem a kladivem na hrudi.

Nebyla by to Amerika, aby to nechala jen tak. Když Rusové mají svého supervojáka, tak jej musí mít i Američané. A tak místní vláda pověří nejchytřejšího člověka planety, kterým není nikdo jiný, než Lex Luthor, aby s tím něco udělal. Roky plynou a USA se snaží stále zlikvidovat, nyní již po Stalinově smrti, prezidenta Supermana, který se stará o téměř celý svět a komunistická strana je díky němu u nevídané moci.

Superman se vždy snažil učinit svět lepším a bezpečnějším místem. Pod záštitou Sovětského svazu a vychován soudruhy a soudružkami to však nabralo trochu jiný rozměr. Myšlenku má stále stejnou, jen provedení je lehce řekněme svéraznější. Začne se mu to však trochu vymykat kontrole a ne všichni s jeho praktikami souhlasí. Každý si holt slovo svoboda vykládá trochu jinak.

Charakteristické vlastnosti všech z jiných příběhu známých postav jsou v některých ohledech stejné, jako jsme na ně zvyklí, jen je vše skvěle a mnohdy i vcelku nevybíravě přizpůsobeno prostředí SSSR. Brainiac zmenšující Stalingrad, Batmanovy rodiče zabití z důvodu nesouhlasu Supermanovou propagandou a další, do nevšedního děje zasazené, jinak v DC vcelku všední postavy.

Mark Millar nám opět dokazuje, že je jedním z nejlepších komiksových scénáristů. Už ten nápad mi přišel geniální a jeho provedení není taktéž žádným zklamáním, ba naopak. Skvěle doplněno o pěknou kresbu, o kterou se podělilo několik kreslířů. Vše je dokonale vyladěné do posledního detailu. Jedná se alternativní převyprávění příběhů i nečekaných konců známých postav DC. Prostě úžasná jednohubka, kterou by si neměl nechat ujít žádný komiksový fanoušek. Mark Millar to prostě umí.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku