SYKES

17.05.2021

Co se týče westernových komiksů, mám zatím dost rozporuplné zkušenosti. Podařilo se mi narazit na díla, která ukazují divoký západ plný smrti, tragických lidských příběhů, chuti po odplatě a hlavně bohatě vykresleného násilí. Originální, napínavé a většinou i vtipné čtení. Pak jsou tady samozřejmě i všemožné klony Old Shatterhanda, plné klišé a sterilních světáckých dialogů.

Dovolím si trochu předběhnout a hned vám prozradím, že Sykes patří do té první skupiny. Viditelným vodítkem by mohl být velký formát, obvyklý pro edici ERB od nakladatelství Josef Vybíral. Kniha je to opravdu pěkná, nechybí kvalitní papír a pevná vazba, kterou zdobí krásná ilustrace. Vydávat osmdesáti stránkový komiks v pevné vazbě mi vždycky připadá jako oblíkat nebožtíka do rakve. Efekt je sice jen chvilkový, na druhou stranu je to na věčnost. Ale pojďme dál od těchto morbidních představ k něčemu... Ehm, méně morbidnímu.

Mladá nebožka paní Starretová, která žije v zapadlé usedlosti se svým malým synem, je jednoho dne přepadena, znásilněna a zabita partou krutých desperátů. Jejímu synovi se podaří utéct a vyhledat maršála Sykese, který se bez většího rozmýšlení vydává na cestu za odplatou. Jasně, podobných trestných výprav jsem viděl už několik a celý scénář Sykese prostě není nijak objevný, ale i tak jsem si čtení užíval. Jedná se o poměrně přímočarý, ale dobře napsaný a drsný western. Postupně se nám odhaluje charakter Sykese i jeho (jak jinak) pohnutý osud. Na konci knihy se pak dočkáme časového posunu, akčního finále a pro mě dosti překvapivého rozuzlení.

Tady bych to mohl ukončit, dát Sykesovi tři žehličky za fajn zápletku a pěknou pointu na konci, ale tak jednoduché to nebude. Zapomněl jsem totiž ještě zmínit kresbu Dimitri Armanda, která celý zážitek posouvá na vyšší úroveň. Stylem i barvami perfektně navozuje westernovou atmosféru a je jedno jestli se projíždíme prérií, popíjíme v salónu, nebo někomu exploduje hlava. Spousta panelů vůbec nepotřebuje textový doprovod a my i tak vnímáme všechny emoce aatmosféru. Tohle je prostě radost a po skvělém Hrobaři tady máme další žánrovku, která se nebojí bez zbytečného patosu (až na drobné výjimky) zobrazit odvrácenou stranu divokého západu.

Bude to znít jako typické recenzentské klišé, ale velký formát a perfektní kresba hrají u tohoto komiksu opravdu zásadní roli. Po tomhle krátkém, ale intenzivním zážitku už se těším na Texaského Jacka.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku