TAJNÁ INVAZE

01.09.2023

Co se týče komiksů vycházejících pod značkami Marvel a DC, na ty se většinou zaměřuje můj redakční kolega, vášnivý houbař a milovník dobrého vína, Filip. Nebudu chodit kolem horké kaše, Tajnou invazi jste si v českém jazyce mohli přečíst už v roce 2015 a spousta z vás jistě právě tuto knihu ze série UKK vlastní ve své sbírce. Komiksový komplet je ale minulostí a tak nás čeká nové, luxusnější a taky podstatně dražší vydání ze série Legendy Marvel.

Pokud znáte sérii Legendy Marvel, asi vás nepřekvapí zpracování v podobě knihy v pevné vazbě s lesklým přebalem. Hřbety jednotlivých komiksů k sobě v knihovničce pěkně ladí a celkově se jedná o povedenou kolekci, u které doufám nakladatelství Crew zůstane i nadále. Výběr titulů je poměrně různorodý, už jsme tady měli novější kusy, ale i dlouho nedostupné klasiky, které dříve vyšly například v už zmiňované sérii UKK. Osobně si v takových kolekcích vybírám to, co mě zrovna zajímá a nesnažím se za každou cenu kompletovat, a zrovna dnes recenzovaná Tajná invaze představuje důležitý milník v moderní historii Marvel komiksu.

Nezačínáme vůbec pozitivně, protože jak se během prvních stránek dozvídáme, samotný Kapitán Amerika je mrtev. Což podle mě není spoiler, protože to na vás kniha vysype hned v úvodu, ale už si nejsem jistý, jak dalece se můžu rozepsat o invazi Skrullů, kteří se bohužel infiltrují i mezi slavné hrdiny. To samo o sobě má do příběhu vnášet jakýsi zmatek, nejistotu a v některých chvílích až paranoiu. Já jsem si ale místy nebyl jistý skoro ničím. Už jsem psal, že je Kapitán Amerika mrtvý, že? Tak zbytečně moc netruchlete, o pár stránek dále ho tady máte, živého a plného síly uprostřed bitvy. Podobných "překvapení" a nejasností je v komiksu víc než dost, což ale není chyba slavného scénáristy Briana Michaela Bendise, ale zasazením, respektive vytržením příběhu.

Asi to bude celé způsobeno hlavně tím, že je tenhle event završením celé série a nám tak ve chvíli, kdy jsme předchozí sešity nečetli, chybí spousta kontextu. Na druhou stranu musím pochválit perfektní bitvy a opravdu epický pohled na všechny ty slavné partičky z universa Marvel. Jak už to v takovýchto eventech bývá, v komiksech se objevuje nepřeberné množství postav a scénáristi mívají volnější ruce, takže naše protagonisty občas sledujeme v dosti nestandardních situacích. Každý tady samozřejmě odehraje různě důležitou roli a někteří se jen mihnou, asi proto, abychom byli jako čtenáři ještě více zmateni. Ale chápu to, jedná se o vyvrcholení určité etapy, ke které vedlo spoustu různých příběhových cest. Hodně mě bavily části, ve kterých invaze probíhá i skrze média. Propaganda a informační válka jsou samozřejmě aktuální témata a ještě více si to uvědomíte ve chvíli, kdy se Skrullové lidem snaží skrze média vysvětlit, že nás chtějí zbavit našich nekonečných válek a přitom rozjíždějí boje na několika frontách.

Kdo je Skrull a kdo superhrdina? A jak je od sebe rozeznat? Řešení se nakonec dozvíte, ale více vám prozrazovat nebudu. A stejně tak vám nedám jednoznačné doporučení, protože tohle je komiks, který se nejvíce zavděčí opravdu zapáleným fandům Marvelu. Ostatní můžou obdivovat působivé akční scény a taky velmi povedenou kresbu Leinila Francise Yu, která vynikne na krásných dvoustranách, tak i na mnohých velmi epických panelech.

Petr


Sledovat nás můžete na našem facebooku