TAJNÉ IMPÉRIUM 1

31.10.2022

Kapitán Amerika je většinou považován za symbol patriotismu a dobra. Nick Spencer však ve své sérii pojal tuto postavu poněkud opačně. Celé to směřovalo k Tajnému impériu, které si Steve Rogers budoval. Jsem zvědav, jakým směrem se bude ubírat první díl této dvoudílné minisérie.

Chvíli jsem musel brouzdat v paměti, abych si připomněl sled událostí ze série Captain America, kterou jsem dříve celou recenzoval. Stevu Rogersovi přepsala kosmická kostka minulost v jeho hlavě a on sám sebe považoval za agenta Hydry. Postupně mu to tak vlezlo na mozek, že se spřáhnul se svým drahocenným "přítelem" Baronem Zemem a rozhodl se spřádat plány na ovládnutí světa. "Trošku magor", jak by řekla Jiřinka Bohdalová. Zvenčí na samotné knize převládá červená barva a titulní stranu zdobí od Marka Brookse skupinová akční "fotka" nejrůznějších postav v pozadí s Kapitánovou hlavou obsahující prvky Red Skulla. Titulka je fakt povedená a výstižná. Kniha je v měkkých deskách a je lehce delší, než druhý díl, který nás ale bude teprve čekat v nějaké z dalších recenzí, tak nepředbíhejme.

Svět je na několika místech napaden najednou. To nemůže být náhoda. Do ochrany a bojů se daji Avengers, Defenders i Alpha Flight. Vše se hroutí a vypadá to beznadějně, a tak dostane velení nad veškerými ozbrojenými složkami šéf S.H.I.E.L.D.u, zkušený Steve Rogers. Tenhle zdánlivě chytrý tah ale nenasvědčuje nic dobrého, protože jak všichni už víme, Steve vede mimo jiné i Hydru a chce ovládnout svět. Což se mu, jak za chvíli zjišťujeme, povedlo. Amerikou zmítá diktatura. Všichni se musí podvolit řádu Hydry. Ve školách se učí historie tak trochu jinak, a dalších plno, převážně propagandistických, věcí. On to panáček v hloubi duše myslel asi dobře, jen to provedení pokulhávalo. Uskupení s názvem Avengers si však nechal a možná někoho i překvapí složení. Vision, Deadpool, Scarlet Witch, Taskmaster, a mnoho dalších jsou teď kapitánovi Avengeři konající "dobro" ve jménu Hydry. Ekonomika zdánlivě vzkvétá, zločinnost klesá a potají vzniká odboj, ostatně asi jako při každé změně režimu, což?

V celé knize je superhrdinů i padouchů možná až přespříliš a lepší je se v nich moc nesnažit orientovat. Samozřejmě je většina všem moc dobře známá, ale i tak, je jich prostě moc. Na druhou stranu chápu tuto volbu autorů, jelikož chtěli poukázat na globální problém ve světě Marvelu, a tak se do toho přece museli zapojit skoro všichni. Je tam fakt tak široké spektrum postav, takže existuje velká pravděpodobnost, že zde mihnul i váš oblíbenec. I mi se poštěstilo a malou roli si zde zahrál Punisher, byť jeho pověstné lebce narostla chapadla. Ale ať už ten či onen, všichni hledají kosmickou kostku Kubik, která to vlastně celé vymňoukla. "Dobrá" strana ji chce využít na "factory reset" kápovy mysli a Hydráci pomocí ní chtějí zase vštípit všem jejich ideály. No bude to ještě boj.

Výhodou je samozřejmě znalost série Captain America, nicméně troufnu si říct, že i bez toho si čtenář komiks Tajné impérium dostatečně užije. Sice vám nemusí být vše hned jasné a nebude vám pár věcí dávat smysl, ale ledasco se dá průběžně domyslet. Pořádná akční nálož davu postav, promyšlené plány a intriky Steva Rogerse, za které by se nemusel stydět kdejaký světový žijící i nežijící vojevůdce, ale i pěkná moderně pojatá kresba, která mě na tom bavila asi nejvíce. Samotná myšlenka mít Captaina Americu na straně Hydry je zajímavá až šokující a autoři se z toho snažili vydolovat fakt hodně, až se to chvílemi může zdát krapet překombinované. Každopádně jsem zvědavý na druhý díl a jak to celé dopadne.

Filip


Sledovat nás můžete na našem facebooku